.
.
.

سعودی 2 میلیارد دلار در بانک مرکزی یمن به ودیعه گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی سعودی با هدف حمایت از واحد پول ملی یمن، چهارشنبه 17 ژانویه 2018، دو میلیارد دلار در بانک مرکزی این کشور به ودیعه گذاشت؛ اقدامی که تاثیری مثبت بر وضعیت شهروندان یمنی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) پیش از آن شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی تاکید کرده بود که کشورش به پشتیبانی از یمن، رهبری قانونی آن و اقتصاد این کشور تا عبود از چالش‌های کنونی، پایبند است.

این سخنان در تماس تلفنی عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن با شاهزاده محمد بن سلمان ایراد شد. در این تماس تلفنی دو طرف تحولات بحران یمن و چالش‌های اقتصادی پیش‌روی شهروندان این کشور را به بحث گذاشتند.

هم‌زمان، محوله جدیدی از کمک‌های بشر دوستانه مرکز ملک سلمان برای کمک‌های انسانی، به یمن رسیده بود. این بار این کمک‌ها در مناطق استات مارب و کمربندی صنعا توزیع شد.

پیش از این دولت یمن، ایران را به جعل واحد پول یمنی متهم کرده بود که باعث شده، مقدار زیادی از ارزش خود را از دست بدهد. ریال یمن نسبت به سال 2016، نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

راجح بادی سخگوی دولت یمن همچنین به «غارت 5 میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی» و «تصرف 2 ترلیون ریال یمنی که در بانک‌ها وجود داشت» توسط آن‌ها اشاره کره بود.

او افزود که حوثی‌ها از این مقدار هنگفت از واحد پول محلی برای تغییر نرخ ارز و خارج کردن پول‌های خارجی از بازار استفاده می‌کنند که خود بر شدت سقوط ارزش واحد پول یمن می‌افزاید.