فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • الجبیر: ایران منبع بزگترین خطر در منطقه است.. برجام باید اصلاح شود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی، سه‌شنبه 16 ژانویه گفت که ایران به دلیل نقشش در لبنان، یمن و سوریه، منبع بزگترین خطر در منطقه است.

  به گزارش العربیه، الجبیر در کنفرانس خبری مشترک با دیدیه ریندیرز وزیر امور خارجه بلژیک در بروکسل گفت: «ایران حوثی‌ها را مجهز به موشک‌هایی کرد که با آن سعودی را هدف قرار دادند».

  او ادامه داد: «توافق اتمی با ایران نیازمند اصلاح است تا مانع غنی‌سازی اورانیم توسط تهران شود».

  توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای 1+5 (آمریکاف بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به علاوه آلمان) منعقد و اجرای آن از ژوئیه 2016 آغاز شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های وضع شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، به تدریج لغو می‌شود.

  از سویی دیدیه ریندیرز گفت :«توافق اتمی با یاران همچنان بهترین را است که اجرای آن اهمیت بالایی دارد». او افزود: «با ایران مساله موشک‌های بالستیک و جنگ‌ها در منطقه را به بحث خواهیم گذاشت».

  درباره بحران یمن، الجبیر تاکید کرد که سعودی تلاش می‌کند تا یمن به دست ایران و حزب‌الله لبنان نیفتد. او افزود که سعودی از بیش از یک میلیون پناهجوی یمنی، میزبانی می‌کند.

  وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد که بنادر سعودی باز است اما حوثی‌ها، کمک‌های بشر دوستانه را به سرقت می‌برند.

  از سویی وزیر امور خارجه بلژیک گفت: «برای تسویه‌ای سیاسی در یمن و رسیدن به یک راه‌حل تلاش می‌کنیم».

  درباره سوریه هم وزیر امور خارجه بلژیک گفت: «امیدواریم نظام سوریه تمایلی حقیقی برای مذاکرات از خود نشان دهد».

  الجبیر در پاسخ به سوالی درباره دورنمای 2030 سعودی گفت: «سعودی دورنمایی فراگیر برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها و افزایش شفافیت اجرا می‌کند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران