فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آیا مقتدی صدر رهبران حشد الشعبی را «فاسد» توصیف کرد؟

  مهم‌ترین ائتلاف‌های شیعه در انتخابات پارلمانی آینده عراق

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق به شدت از نخست‌وزیر این کشور حیدر العبادی و ائتلاف از هم گسسته‌اش انتقاد و تاسیس این ائتلاف را زمینه ساز بازگشت «فاسدان» توصیف کرد.

  این ائتلاف «نصر العراق» نام دارد که از فهرست العبادی، نیروهای حشد الشعبی و مجلس اعلای اسلامی تشکیل شده است. پس از آن «جریان الحکمه» به رهبری عمار حکیم به ائتلاف پیوست و در نتیجه، مرگ ائتلاف ساعاتی پس از تاسیس آن، علام شد زیرا ورود حکیم منجر به خروج حشد الشعبی و مجلس اعلا از ائتلاف شد.

  این ائتلاف به منظور رقابت در انتخابات پارلمانی ماه مه آینده در عراق تشکیل شد.

  در این میان، سخنان مقتدی صدر توجه بسیاری را به خود جلب کرد. شامگاه یکشنبه 14 ژانویه، دقایقی پس از اعلام برپایی ائتلاف «نصر العراق» که صبح دوشنبه از هم فروپاشید، بیانیه صدر صادر شد که در آن آمده است: «به ملت مجاهد صبورم نتایج توافق‌های ننگین سیاسی را که به سنگر گیری‌های زشت فرقه‌ای منجر شد تسلیت می‌گوییم، مساله‌ای که راه را برای بازگشت فاسدان هموار می‌کند. پیشنهاد پیوستن به این ائتلاف به ما هم ارائه شد اما قاطعانه مخالفت کردیم».

  این بیانیه افزود: «مسیری که العبادی رفت بسیار تعجب برانگیز است زیرا گمان می‌کردیم او نخستین مبلغان ملی‌گرایی و اصلاحات باشد. این حادثه را به مصلحان تسلیت می‌گوییم و خداوند به همه مخالفان فرقه‌گرایی و حزب‌گرایی اجر عظیم دهد».

  صدر همچنین تاکید کرد که در انتخابات ماه مه آینده، تنها از فهرست‌های فراتر از سهم‌بندی‌هایی حمایت خواهد کرد که اعضایش از تکنوکرات‌های مستقل باشد.

  کمیساریای عالی امور انتخابات عراق هم شمار ائتلاف‌های ثبت‌نام کرده را 54 اعلام کرد. هر ائتلاف هم شامل شماری حزب ثبت نام شده و رسمی است که شمارشان به 205 حزب می‌شود.

  با این حال هنوز احتمال تغییرات بسیار در نقشه سیاسی عراق وجود دارد زیرا ائتلاف‌های ثبت‌نام کرده خود به دنبال ایجاد ائتلاف‌های بزرگتر هستند.

  مهم‌ترین ائتلاف‎های شیعه مشارکت کننده در انتخابات عراق

  1- ائتلاف نصر العراق

  رهبری این ائتلاف را حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق و از رهبران حزب الدعوه بر عهده دارد. او در تلاش است از راه مذاکره با دیگر نیروها، ائتلاف خود را بزرگ‌تر کند. این ائتلاف روز یکشنبه پس از آن‌که العبادی با هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و از فرماندهان حشد الشعبی توافقی امضا کرد، دیده به جهان گشود. مجلس اعلای اسلامی هم به این ائتلاف پیوست.

  پس از کمتر از یک روز اما حشد الشعبی و مجلس اعلا از ائتلاف خارج شدند. گزارش‌ها می‌گوید که دلیل این خروج، پیوستن «جریان الحکمه» به رهبری عمار حکیم به ائتلاف است.

  حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در کنار هادی العامری از رهبران حشد الشعبی حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق در کنار هادی العامری از رهبران حشد الشعبی


  2- حاکمیت قانون

  رهبری این ائتلاف را نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق و دبیرکل حزب‌الدعوه بر عهده دارد. المالکی تلاش می‌کند تا نخست‌وزیری را از العبادی باز ستاند به ویژه این‌که شرایط کنار رفتنش از ریاست دولت، برایش بسیار سنگین بود.

  آن‎ هنگام ارتش عراق در برابر پیشروی سریع داعش در مناطق شمال این کشور، از هم فرو پاشیده بود و عراق، وارد تراژدی خونباری شده بود. بسیاری از جمله العبادی، دلیل اصلی این رویداد را گسترش فسار در سازمان‌های کشور عنوان کردند. العبادی فعالیت برای باز سازی قوای مسلح را آغاز کرد و سرانجام داعش 3 سال پس از نخست‌وزیری‌اش، شکست خورد و از تمام مناطق تحت تصرف‌اش، بیرون رانده شد.

  العبادی پس از آن اعلام کرد که مرحله «جنگ با فساد» را آغاز می‌کند؛ اقدامی که بسیاری از تحلیل‌گران می‌گویند، نزدیکان المالکی را هدف قرار دارد.

  نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق در کنار حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی نوری المالکی نخست‌وزیر پیشین عراق در کنار حیدر العبادی نخست‌وزیر کنونی


  3- ائتلاف سائرون

  ضیاء کردیم سخنگوی رسمی حزب الاستقامه که آن را مقتدی صدر ماه دسامبر گذشته تاسیس کرده بود، اعلام کرد که این حزب به همراه شماری از احزاب مدنی از جمله حزب کمونیست، «ائتلاف سائرون» را پایه‌گذاری کرده است.

  کریم افزود که برنامه سیاسی ائتلاف «خارج کردن عراق از وضعیت بد کنونی است». او افزود: «جهت‌گیری ما به سمت اصلاح و خدمت رسانی به همه طیف‌های مردم عراق است».

  کریم گفت که در حال حاضر 8 حزب در این ائتلاف حضور دارند از جمله «الاستقامه، الدوله العادله، جوانان و تغییر، کمونیست و...».

  4- ائتلاف الفتح

  این ائتلاف از مجلس اعلای اسلامی و 8 گروه حشد الشعبی به رهبری سازمان بدر تشکیل شده است. این ائتلاف با العبادی توافقی برای ائتلاف بزرگ‌تر امضا کرده بود که شرایط فروپاشی آن پیشتر شرح داده شد.

  به طور حتم حشد الشعبی پشتیبانی شده از ایران که بسیاری آن را متشکل از شبه‌نظامیان فرقه‌گرا می‌دانند، تاثیر بزرگی در عراق به ویژه میان شیعیان دارد؛ به ویژه پس از فتوای تابستان 2014 آیت الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق به منظور داوطلب شدن برای

  جنگ علیه داعش، بسیاری از جوانان شیعه به گروه‌های حشد الشعبی پیوستند.
  با وجود این‌که پارلمان عراق، ادغام حشد الشعبی را در نیروهای مسلح عراق اعلام کرد، اما اعضای این گروه‌ها، حقوق دریافت می‌کنند و پیرو تصمیم رهبران گروه‌هایشان هستند. بنابراین ورود حشد الشعبی به هر ائتلافی می‌تواند میزان قوا را در عراق تغییر دهد.

  قیس الخزعلی و هادی العامری از رهبران حشد الشعبی قیس الخزعلی و هادی العامری از رهبران حشد الشعبی  5- جریان الحکمه

  رهبری این جریان را عمار الحکیم بر عهده دارد که پیشتر دبیرکل مجلس اعلای اسلامی بود اما به دلیل اختلاف‌های زیاد با رهبران این تشکل، جدا شد و گروه خود را تشکیل داد.

  ورود جریان الحکمه به ائتلاف نصر العراق، به فروپاشی این ائتلاف انجامید. اکنون خبرهای ضد و نقیضی درباره تصمیم آینده این جریان مطرح است. از سویی خبرهایی مبنی بر احتمال خروج آن از ائتلاف با العبادی مطرح است و از سوی دیگر، محمد جمیل میاحی عضو جریان الحکمه از وجود تلاش‌هایی برای حفاظت از ائتلاف نصر العراق از راه توافق با گروه‌هایی دیگر از جمله گروه صدر، سخن گفته است.

  عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران