.
.
.

رژیم سوریه 79 روستای پیرامون فرودگاه ابوالظهور در ادلب را تحت کنترل خود در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدبان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه 14 ژانویه 2018 گزار کرد که نیروهای رژیم سوریه نیروهای "هیئت تحریر شام" را از ده‌ها روستای پیرامون فرودگاه نظامی ابوالظهور رانده و کنترل این فرودگاه در جنوب شرق استان ادلب را در اختیار گرفتند.

به گزارش فرانس پرس رامی عبدالرحمن رامی، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت: «نیروهای رژیم اسد در 24 ساعت گذشته حداقل 79 روستای پیرامون فرودگاه نظامی ابوالظهور در حومه جنوبی ادلب را تحت کنترل خود در آوردند.»

نیروهای رژیم سوریه از سه هفته پیش، برای به دست آوردن فرودگاه نظامی ابوالظهور در حومه جنوب شرقی ادلب و در مرز این استان با استان حلب، با نیروهای هیئت تحریر شام یا همه جبه النصره سابق و دیگر گروه‌های مخالف دولت، به شدت درگیر شدند.

بر اساس اعلام سازمان ملل در نتیجه این درگیری‌ها که از اول دسامبر 2017 آغاز شد، بیش از 100 هزار نفر آواره شدند و رژیم سوریه کنترل ده‌ها روستا در منطقه را به دست آورد.

در روزهای گذشته نیز نیروهای رژیم توانستند وارد محدوده فرودگاه شوند ولی با حمله مجدد نیروهای مخالف، از محدوده فرودگاه خارج شدند.

همزمان با حمله به حومه جنوب حلب، نیروهای رژیم سوریه می‌کوشند از دو سوی شمال و شرق نیز به سوی فرودگاه پیشروی کنند.

روستاها و مناطق حومه جنوبی حلب از سال 2012 از کنترل رژیم سوریه خارج شدند. به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، پیشروی سریع نیروهای رژیم دمشق پس از آن ممکن شد که هیئت تحریر شام متلاشی و نیروهای آن و نیروهای دیگر گروه‌ها از منطقه خارج شدند.

علاوه بر آزادسازی فرودگاه نظامی ابوالظهور، رژیم سوریه می‌کند یک مسیر ارتباطی مهم میان دمشق و حلب که دومین شهر بزرگ این کشور است، ایجاد کند. رامی عبدالرحمن رامی، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه در این‌باره گفت که پیشروی نیروهای رژیم اسد آنها را به این هدف نزدیکتر کرده و بازیابی کنترل روستاهای شهرستان خناصر که مسیر ارتباطی بین‌المللی از آن می‌گذرد، ارتباط دمشق و حلب را ممکن می‌کند.

هیئت تحریر شام که پیش از این جبهه النصره نام داشت در سپتامبر 2015 توانستند کنترل فرودگاه نظامی ابوالظهور را که در آن زمان یک مرکز نظامی مهم در استان ادلب به شمار می‌رفت، در اختیار بگیرند.