.
.
.

یک مقام آمریکایی: اوباما فرصت طلایی نابودی حزب‌الله را از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دریک مالتز، رئیس سابق اداره عملیات ویژه ایالات متحده آمریکا برای مبارزه با مواد مخدر گفت که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق این کشور، فرصتی طلایی برای نابودی حزب الله لبنان را از دست داد.

دریک مالتز در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا گفت که اوباما با درج بندهایی درباره تجارت کوکائین و پولشویی حزب‌الله، در توافق هسته‌ای با ایران، می‌توانست حزب‌الله را از بین ببرد ولی او این فرصت طلایی را از دست داد.

مالتز که پیش از این مسئول پرونده‌های تجارت کوکائین توسط حزب‌الله بود، گفت: «ایالات متحده آمریکا نمی‌تواند به یک سازمان تروریستی تحت حمایت ایران اجازه دهد به عملیات غیرقانونی خود در جهان ادامه دهد.»

سخنان آقای مالتز در پی آن مطرح شد که مقامات دادگستری آمریکا دستور دادند گروه‌ ویژه‌ای به تحقیق درباره منابع تامین مالی حزب‌الله بپردازند. واشنگتن باور دارد که تجارت مواد مخدر یکی از منابع مالی حزب‌الله لبنان است.

پیش از این، گزارشی که توسط روزنامه پولوتیکو تهیه و منتشر شده بود، نشان داد که دولت باراک اوباما با هدف به انجام رساندن توافق هسته‌ای با ایران، تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا درباره شبکه تبهکارانه حزب‌الله لبنان را متوقف کرد. این موضوع به حزب‌الله این امکان را داد که از طریق تجارت مواد مخدر به میلیاردها دلار پول دست یابد.

براساس گزارش پولوتیکو اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در سال 2008 پروژه‌ای را تحت عنوان "کاساندرا" و با همکاری 30 نهاد اطلاعاتی داخلی و خارجی، با هدف تحقیق درباره شبکه قاچاق کوکائین، پولشویی و قاچاق اسلحه حزب‌الله لبنان آغاز کرده بود.

در دسامبر 2017 دو نماینده مجلس آمریکا به نام‌های جیم جوردن از ایالت اوهایو و رون دیستانیس از ایالت فلوریدا که عضو "کمیته نظارت و اصلاحات دولتی" مجلس نمایندگان این کشور بودند از دادستان کل این کشور خواستند درباره نقش دولت اوباما در متوقف کردن برنامه تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا درباره شبکه قاچاق مواد مخدر و سلاح و پولشویی حزب‌الله، تحقیق کند.