.
.
.

ارودغان: اگر تروریست‌ها در عفرين خود را تسليم نکنند آنها را نابود خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز شنبه 13 ژوئیه 2018 با حمله شدید اللحن به نیروهای موسوم به «یگان‌های مدافع خلق کرد» در عفرین، آنها را تهدید کرد که اگر خود را تسلیم نیروهای ترکیه نکنند آنها را نابود خواهد کرد.

به گزارش آناتولی، اردوغان طی سخنانى در ششمین کنگره حزب عدالت و توسعه در استان اِلآزیغ گفت:«اقدامات تروریست‌ها در ترکیه را خنثى كرديم به همين دليل می کوشند کریدور ترور در مرزهای جنوبی کشور شمال سوریه ایجاد کنند. با عملیات ادلب در حال نابودی بخش غربی این کریدور هستیم. اگر تروریست های موجود در عفرین تسلیم نشوند، آن را بر سرشان خراب خواهیم کرد».

اردوغان افزود:«پیش از این در عملیات سپر فرات در جرابلس و الباب 3 هزار داعشی را به هلاکت رسانده‌ایم. اگر لازم باشد فردا نیز 3 هزار تروریست دیگر را پاکسازی خواهیم کرد. در هر صورت مصمم به نابودی تروریست‌ها هستیم».

وی خطاب به آمریکایی‌ها گفت:«نمی توانيد با پوشاندن يونيفورم نظامی تان بر تن تروریست‌ها و نصب پرچم خود در مواضع آنها حقایق را كتمان كنيد. بخشی از اسلحه و مهماتی که با هزاران تریلی و هواپیما به منطقه آورده اید در بازار سیاه فروخته و بخشی نیز علیه ما استفاده مى شود».

به گزارش خبرگزاری رویترز اردوغان گفت:«ایالات متحده امریکا 4900 محموله اسلحه به سوریه ارسال کرد. ما این را می دانیم. یک متحد این کار را انجام نمی دهند ... ما می دانیم که آنها دو هزار هواپیمای پر از سلاح برای واحدهای کرد فرستاده‌اند».

اینکه آمریکا اصرار بر همکاری با تروریست ها در شمال سوریه دارد، به خودش مربوط است. ما نيز راهکار خودمان را داريم. غارتگرانى یکجا جمع شده و قصد ایجاد به اصطلاح «ارتش» دارند، اما به اذن پروردگار در کمتر از یک هفته آنها را نابود خواهیم کرد.

از سوی دیگر "یگان‌های مدافع خلق کرد" اعلام کردند، نیروهای ترکیه که در داخل سوریه مستقر هستند روز شنبه منطقه تحت کنترل آنها در عفرین را هف آتش توپخانه قرار دادند اما تاکنون هیچ آسیبی به نیروهای واحدهای کرد نرسیده است.

رژهات روژ، سخنگوی یگان‌های مدافع خلق کرد در عفرین به خبرگزاری رویترز گفت:« نیروهای ترکیه دار تعزه و قلعه سمعان را با آتش توپخانه هدف قرار دادند».

وی افزود:« ورود نیروهای نظامی ترکیه در این منطقه به عنوان بخشی از توافقنامه با روسیه و ایران مستقر کرده‌اند.

نیروهای ترکیه سه ماه پیس ضمن توافقی با روسیه و ایران وارد خاک سوریه شدند. این توافق به هدف محدود کردند خشونت ها و برقراری آتش بس برای مرحله مذاکرات صورت گرفته است.

ادلب تنها منطقه‌ای است که نیروهای مسلح مخالف اسد هنوز آن را در کنترل خود دارند.