.
.
.

ترامپ به مکرون: ایران باید سیاست بی‌ثبات کردن منطقه را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید روز جمعه، 12 ژانویه 2018 اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در یک مکالمه تلفنی با همتای فرانسوی‌اش امانوئل مکرون بر اهمیت متوقف کردن فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه، تاکید کرد.

از سوی دیگر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در این مکالمه تلفنی بر اهمیت احترام به «توافق هسته ای با ایران» از سوی همه امضاء کنندگان این توافق تاکید کرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد:«مکرون با اشاره به توافقنامه کشورهای غربی با تهران که در سال 2015 امضا شد، گفت فرانسه برای اجرای دقیق توافق نامه و اهمیت احترام به آن در همه زمینه‌ها مصمم است».

وی گفت: «اجرای مناسب این توافقنامه باید همراه گفت و گو با ایران در باره برنامه‌های موشکی تهران و سیاست‌های منطقه‌ای برای اطمینان از ثبات بیشتر در خاورمیانه همراه باشد.

این تماس زمانی در حالی برقرار می‌شود که ترامپ برای اعلام تصمیم خود در باره تحریم‌ها علیه ایران خود را آماده کرده است .

موضوع تعلیق تحریم‌های علیه ایران به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای سال 2015 بود.

انتظار میرود که دونالد ترامپ تحریم‌هایی را که در چارچوب توافق هسته‌ای از ایران برداشته شد، را به حالت طبیعی باقی بگذارد وابقای واشینگتن بر ادامه توافقنامه را تصویب کند.

از سوی دیگر بهروز کمالوندی معاون سازمان انرژی اتمی ایران تهدید کرد که چنانچه آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای، تحریم‌های مرتبط با این برنامه را علیه ایران از سر گیرد، این کشور دست به اقدامی متقابل خواهد زد که افزایش غنی سازی اورانیوم می‌تواند یکی از این اقدام‌ها باشد.

در بروکسل نیز دیدگاه اروپایی‌ها با بریتانیا در جهت حفظ توافق هسته‌ای با ایران همراه بود. اما اتحادیه اروپا در باره برنامه های موشکی بالستیک ایران ابراز نگرانی کرده است.