.
.
.

بغداد: تنها با برآورده شدن پیش‌شرط‌‌ها با اربیل گفتگو خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت عراق اعلام کرد اگر مقامات اربیل پیش‌شرط‌های بغداد مبنی بر واگذاری کنترل فرودگاه‌ها، درآمدهای نفتی و دروازه های مرزی را نپذیزد، امکان مذاکره با آنها وجود ندارد.

علیرغم اینکه مسئولین اداره اقلیم کرد شمال عراق پس از برگزاری همه پرسی غیرقانونی و مسائل بعد از آن گفته‌اند حاضر به مذاکره با بغداد هستند اما دولت این کشور اعلام کرده که بدون پیش‌شرط نمی توان با مقامات اربیل گفت‌وگو داشت.

اصلی ترین شروط دولت عراق برای مذاکره با اربیل، «واگذاری کنترل فرودگاه ها، دروازه های مرزی و درآمدهای نفتی» به بغداد است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی حیدر العبادی گفته که "تا زمانی که اربیل رسما ابطال نتایج رفراندم را اعلام و کنترل گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها را به دولت واگذار نکند، پیشمرگه ها به مرزهای قبل از سال 2003 عقب نشینی نکنند و درآمدهای نفتی تقدیم بغداد نشود" حاضر به مذاکره با نچیروان بارزانی نیست.

نخست وزیر عراق همچنین دو روز پیش در یک کنفراس خبری اعلام کرد که اربیل تاکنون حاضر به پذیرفتن این شروط نشده است.

براساس منابع نزدیک به نخست وزیری عراق، اگر اربیل در بازه زمانی مشخص حاضر به گفتگو با بغداد براساس این شروط نباشد، عبادی از گزینه های دیگری استفاده خواهد کرد.

یکی از گزینه ها گفتگو با «پاول طالبانی» پسر رئیس جمهور سابق عراق است. او در تاریخ چهارم ژانویه در یک سفر غیر منتتظره به بغداد، پشت درهای بسته با العبادی دیدار کرد.

در این دیدار مسائل پیش آمده بعد از رفراندوم و موضوع حقوق کارمندان مطرح شده است. عبادی در همین روز با هیئتی از نمایندگان احزاب مخالف اداره اقلیم کرد شمال عراق نیز دیدار کرده است.

در همین حال روزنامه رسمی نزدیک به نخست وزیری نیز اعلام کرده که مخاطبان عبادی به جای نیچروان بارزانی، گروهی متشکل از طالبانی و نمایندگان مخالفان خواهد بود.

عبادی همواره گفته که بغداد از حق قانونی برقرای امنیت و کنترل اداره اقلیم کرد به مانند کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه برخوردار است. برخی «استفاده از قدرت» توسط بغداد را یکی دیگر از گزینه ها می دانند.

یکی از مسائل اصلی موجود میان دولت مرکزی و اربیل قبل از برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه نیز موضوع حقوق کارمندان دولتی بوده است.

اربیل خواهان پرداخت آن از طرف دولت مرکزی بود، اما عبادی با بیان اینکه به شمار کارمندان اعلام شده از طرف اربیل اطمینان ندارد، گفته ابتدا این آمار باید توسط بغداد کنترل شده و به داده های واقعی دست یافت.

در همین راستا، وی از تشکیل یک کمیته و آغاز فعالیت های آن خبر داده است. به گفته او، فعایت های این کمیته تنها در بغداد نخواهد بود و گروهی نیز برای بررسی اوضاع به مناطق شمال عراق خواهند رفت.

پس از سخنان روز سه شنبه نخست وزیر عراق درباره حقوق کارمندان، سخنگوی اداره اقلیم کرد شمال عراق دوباره درخواست آغاز مذاکرات میان بغداد و اربیل را داده است.

پیش بینی می شود که اجازه فعالیت این کمیته در اربیل داده نشود. بدین ترتیب رسیدن به نتیجه دلخواه در پرداخت حقوق کارمندان اداره اقلیم کرد شمال عراق نیز به زودی امکان پذیر نخواهد بود.