.
.
.

وزير مشاور اماراتی: قطر در حالی که با سعودی رابطه داشت علیه ریاض توطئه می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجی، روز پنجشنبه 11 ژانویه 2018 گفت، کشورهای عربی چهرگانه (مصر، بحرین، سعودی و امارات) بحران قطر را پشت سر گذاشته‌اند.

وی تاکید کرد، قطر در این مدت مسیر انزوای سیاسی و منطقه‌ای را برای خود انتخاب کرد.

قرقاش در صفحه کاربری خود در شبکه توییتر نوشت:«ما به دوگانگی گفتمان سیاسی قطر عادت کردیم قطر زمانی پایگاه نظامی خود را به آمریکا داد تا عراق را بمباران کند و در عین حال به القاعده در عراق کمک کرد، قطر به حماس کمک می کند و رابطه بسیار گرمی با اسرائیل دارد و قطر در حالی که با سعودی رابطه داشت علیه ملک عبدالله توطئه چینی کرد».

قرقاش افزود:«تا زمانی که قطر سیاست حمایت از تروریسم، تندروی و توطئه علیه همسایگان و کشورهای منطقه را تغییر ندهد بحران با این کشور همچنان ادامه دارد».

قرقاش گفت:«کشورهای محور مبارزه با تروریسم اکنون دیگر مسئله قطر را پست سر گذاشته‌اند، قطر باید سیاست خود را تغییر دهد. یوسف قرضاوی که در قطر اقامت دارد، برخی افراد و گروه‌ها را علیه دولت امارالت متحده عربی تحریک کرده است».

وی گفت:«انکار قطر در رابطه با کمک این کشور به تروریسم تنها یک تاکتیک رسانه‌ای است فهرستی که کشورهای چهارگانه تقدیم کردند همه آن فهرست از طرف ایالات متحده آمریکا مورد قبول و تایید واقع شده و قطر در برابر مقامات آمریکایی قبول کرده که به تروریسم کمک کرده است اما انکار دوحه تنها برای مصرف داخلی خودش است».


وزیر مشاور امارات در ادامه گفت :«قطر در پاسخگویی به بحرانی که بوجود آورده به طور مضطرب و سردرگم عمل کرده است دوحه گاهی مشکل خود را ناشی از حسادت دیگر کشورها می داند و گاهی بحران را در اصرار خود به حق حاکمیت در تعیین سیاست خارجی و گاهی مشکل را در حمایت از دمکراسی و گاهی حمایت از بهار عرب و اکنون مشکل را در تحریک امارات علیه خود می داند».


کشورهای چهرگانه راه حل را برای قطر نشان داده و پیشنهادهایی به قر ارائه دادند اگر قطر نتواند سیاست خود در رابطه با حمایت از تروریسم و توطئه چینی علیه همسایگان را پایان دهد و به خواسته‌های کشورهای محور مبارزه با تروریسم پاسخ بدهد نمی تواند وارد هیچ مذاکره‌ای برای پایان بحران خود شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم