.
.
.

احتمال تشكيل ائتلاف ميان المالکی و کردها به هدف فشار بر العبادى

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روابط نزدیک و غیر عادی نوری المالکی معاون رئیس جمهوری عراق با حزب دمکرات کردستان که مسعود بارزانی ریاست آن را به عهده دارد، مورد توجه برخی کارشناسان امور سیاسی عراق و برخی احزاب این کشور شده است، برخی تحلیل‌گران نزدیکی دو دشمن سیاسی دیروز را نشانه‌ای از هدف قرار دادن حیدر العبادی از سوی این دو جریان سیاسی تلقی کردند.

تلاش نوری المالکی برای نزدیک شدن به نیچروان بارزانی رئیس هیئت وزیران اقلیم کردستان، از نظر بسیاری از تحلیلگران تنها برای فشار آوردن بیشتر به حیدر العبادی است.

این فشارها به هدف کوتاه آمدن حیدر العبادی در برابر جریان نوری العبادی در داخل عراق و همچنین تجدیدنظر در باره تحریم‌های او علیه اقلیم کردستان است.

از سوی دیگر حیدر العبادی نخست وزیر عراق با شماری از شخصیت‌های کرد عراقی دیدار و گفتگو کرد. این گفتگوها بیشتر در چارچوب قانون اساسی عراق بود.

حیدر العبادی با تاکید بر اینکه کسی در عراق منکر حقوق کردها در چارچوب قانون اساسی عراق نیست، به طور غیر مستقیم جواد نوری المالکی را که گفته بود کردها نیز حقوقی دارند که باید رعایت شود را پاسخ داد.

رقابت‌های سیاسی میان نوری المالکی و حیدر العبادی طی هفته‌های گذشته به شدت افزایش یافت به طوری که اکنون نخست وزیر عراق تصمیم گرفته با گرایش های سیاسی دیگری در خارج از چارچوب ائتلاف‌های قبلی که با نوری المالکی داشته، ائتلاف ایجاد کند.

العبادی همچنین با استفاده از اختلافی که در میان کردها بوجود آمده است، سعی می‌کند که با برخی از این احزاب برای مرحله پس از انتخابات پارلمانی ائتلاف تشکیل دهد.