.
.
.

سازمان ملل: طی 10 روز نیروهای دولتی سوریه 85 غیرنظامی را در حومه دمشق کشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده زید بن رعد الحسین کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، چهارشنبه 10 ژانویه اعلام کرد شدت گرفتن حملات هوایی و زمینی نیروهای دولتی سوریه به منطقه الغوطه شرقی در حومه دمشق که در کنترل مخالفان قرار دارد، از 31 دسامبر گذشته تا کنون، دستکم 85 کشته از میان غیرنظامیان بر جای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهزاده زید بن رعد الحسین گفت: «رنج‌های مردم سوریه پایانی نمی‌شناسد». او درباره غوطه شرقی سخن می‌گوید که در آن بیش از 400 هزار تن در محاصره نیروهای دولتی به سر می‌برند.

او افزود: «در غوطه شرقی که به دلیل محاصره شدید شاهد فاجعه انسانی است، مناطق مسکونی شبانه روز در معرض حملات زمینی و هوایی قرار دارد که غیرنظامیان را مجبور به پناه گرفتن در زیر زمین‌ها می‌کند».

شاهزاده زید افزایش تلفات در میان غیرنظامیان در غوطه شرقی را محکوم و تاکید کرد که برپایه قوانین بین‌المللی همه طرف‌ها باید میان اهداف نظامی مشروع و غیر نظامیان، تفاوت قائل شوند «این در حالی است که گزارش‌های رسیده از غوطه شرقی می‌گوید عاملان حملات این قوانین را نادیده می‌گیرند؛ مساله‌ای که نگرانی‌ها از احتمال وقوع جنایت‌های جنگی را زنده می‌کند».

در ماه‌های اندک گذشته، نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، بر شدت عملیات نظامی خود علیه غوطه شرقی افزودند. روسیه اتهام‌های وارده مبنی بر هدف قرار دادن غیرنظامیان را رد می‌کند.

شاهزاده زید گفت ناتوانی در خارج کردن نیازمندان به رسیدگی‌های پزشکی از غوطه شرقی، نقض قوانین بین‌المللی انسانی به شمار می‌آید.