.
.
.

سوریه.. نیروهای دولتی به یک پایگاه هوایی تحت کنترل مخالفان در ادلب نزدیک می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان وابسته به آن در پیشروی خود به سوی استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه که در کنترل مخالفان قرار دارد، به حدود 5 کیلومتری فرودگاه نظامی ابو الظهور رسیدند. این فرودگاه در حومه شرقی شهر ادلب مرکز این استان قرار دارد.

مخالفان این فرودگاه را حدود دو سال پیش از کنترل نیروهای دولتی خارج کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دیده‌بان حقوق بشر سوریه چهارشنبه 10 ژانویه گزارش داد که نیروهای رژیم سوریه به ریاست بشار اسد، با حمایت گروه‌های شبه‌نظامی متحد، شماری از روستاها و شهرک‌های اطراف فرودگاه استراتژیک را به کنترل خود درآوردند. نیروهای اسد، هم‌اکنون در 5 کیلومتری فرودگاه ابوالظهور رسیده‌اند.

پس از سه ماه درگیری با مخالفان، نیروهای رژیم سوریه توانسته‌اند 95 درصد از روستاهای حومه ادلب را به کنترل خود درآورند.

در همین حال، جنگنده‌های ارتش رژیم سوریه به منظور زمینه سازی برای پیشروی نیروهای زمینی با هدف بازپس‌گیری فرودگاه ابوالظهور از مخالفان، مناطقی در حومه شرقی و جنوبی ادلب را بمباران کردند.

بر اساس این گزارش، درگیری میان دو طرف، اوضاع انسانی در آن مناطق را سخت‌تر کرده است. در نتیجه این درگیری‌ها، بیش از 150 هزار تن مناطق خود در حومه‌های ادلب، حماه، و حلب را ترک کرد‌ه‌اند.

این تعداد از آوارگان، مرکز ادلب را تنها پناه‌گاه خود قرار داد‌ه‌اند. اوضاع انسانی در مرکز ادلب به دلیل جمعیت زیاد آوارگان و کمبود امکانات، بسیار بد گزارش شده است.