.
.
.

اپوزیسیون سوریه: روسیه دشمن سوری‌ها است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اپوزیسیون سوریه دوشنبه 15 دسامبر با کنفرانسی که قرار است مسکو در شهر سوچی درباره بحران سوریه برگزار کند، اعلام مخالفت کرد و روسیه را کشوری «دشمن» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، اپوزیسیون سوریه در بیانیه‌ای، مسکو را به تلاش برای دور زدن روند سیاسی که با نظارت سازمان ملل متحد در شهر ژنو در حال برگزاری است، متهم کرد و افزود: «روسیه در جنایت‌های جنگی روی داده در سوریه دست دارد».

این بیانیه از سوی 40 گروه اپوزسیون سوری از جمله گروه‌های مسلح شرکت کننده در دورهای گذشته مذاکرات صلح ژنو صادر شده است. این گروه‌ها در بیانیه خود تاکید کرده‌اند که روسیه، دولت سوریه را برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی بحران، زیر فشار نمی‌گذارد.

این بیانیه ادامه داده است: «روسیه حتی یک قدم در کاهش رنج‌های سوری‌ها نقش ایفا نمی‌کند و بر نظامی که ادعا دارد ضامن آن است، برای حرکت در مسیر حقیقی با هدف یافتن راه‌حل، فشار نمی‌آورد».

روسیه که پس از دخالت نظامی دو سال گذشته‌اش در سوریه، طرف برتر در این کشور به شمار می‌آید، از پشتیبانی ترکیه و ایران برای برگزاری کنفرانس گفت‌وگوی ملی در شهر سوچی در روزهای 29 و 30 ژانویه برخوردار است.

بیانیه اپوزیسیون سوریه، روسیه را «کشوری دشمن» توصیف کرد که مرتکب «جنایت‌های جنگی» در حق سوری‌ها شده، از نظام بشار اسد پشتیبانی نظامی کرده، از سیاست‌هایش حمایت کرده و به مدت هفت سال، جلوی محکومیت این نظام از سوی سازمان ملل متحد را گرفت.

برخی از گروه‌های اپوزیسیون سوریه هم اعلام کردند که هنوز تصمیم نهایی خود را برای مشارکت در کنفرانس سوچی، نگرفته‌اند.

استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه نیز گفت که طرح سروسیه برای برگزاری کنفرانس را باید از راه توانایی‌اش در سهیم شدن در پیش‌بر مذاکرات ژنو که تحت نظارت سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ برگزار می‌شود، ارزیابی کرد.