.
.
.

حمله شديد اللحن ولایتی به مکرون در پی انتقاد فرانسه از ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال انتقادهای مكرر مقامات فرانسوى از برنامه موشکی ایران و رویکرد این کشور در مداخله در امور کشورهای منطقه، علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین المللی، با حمله لفظی شدید اللحن رئیس جمهوری فرانسه را «نوچه» دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خوانده است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر طی هفته‌های اخیر به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شدیدا حمله کرد.

ولایتی روز گذشته مدعی شد که در حال حاضر رئیس‌جمهوری فرانسه «نوچه» ترامپ در اروپا است.

به گزارش «گویانیوز» در حالی که طی هفته‌های اخیر رئیس جمهوری فرانسه از ایران خواسته در سیاست‌های منطقه‌ای خود تجدیدنظر کند، ولایتی در حاشیه یک مراسم در دانشگاه آزاد، دانشگاهی که ریاست هیأت امنای آن را نیز برعهده دارد، گفت: «فرانسه اگر می‌خواهد به دنبال حیثیت بین‌المللی باشد نباید تابع محض آمریکایی‌ها باشد و باید یاد بگیرد که نوچه ترامپ در اروپا نباشد».

مشاور خامنه‌ای در امور بین الملل به دلیل حضور سازمان مجاهدین خلق که خواهان براندازی رژیم جمهوری اسلامی هستند، از فرانسه به شدت انتقاد کرده و گفت:«فرانسه متاسفانه از ابتدای انقلاب تاکنون کمتر صداقت نشان داده و استفاده از عده‌ای افراد "مزدور و منافق" که فسیل‌هایی از چند دهه قبل هستند و به کشورشان خیانت کرده‌اند از کارهای فرانسه است که این کار یک اسلحه کهنه بی‌مصرف است».

وی درباره اظهارات اخیر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز گفت:«جمهوری اسلامی به هیچ وجه موشکی به یمن نداده است».

علاوه بر مقامات وزارت امور خارجه ایران، ولایتی پیشتر نیز گفته بود که :«برنامۀ موشکی ایران هیچ ربطی به رئیس جمهوری فرانسه ندارد».

برخلاف نظر ترامپ، ماکرون همواره اعلام کرده که فرانسه خواستار رعایت توافق هسته‌ای ایران است.

با این حال رئیس جمهوری فرانسه معتقد است :«باید در مقابل فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامۀ موشکی ایران قاطعانه رفتار کرد».

امانوئل ماکرون همچنین درباره واکنش تند ایران به این درخواست او گفته که این واکنش به دلیل عدم شناخت مواضع فرانسه است.
قرار است که تا چند هفته دیگر، ژان ایو لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه به تهران سفر کند.