.
.
.

فلسطین: اسرائیل برخی کشورها را برای به رسمیت شناختن قدس تحت فشار قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین روز شنبه 9 دسامبر 2017 اعلام کرد که رهبری فلسطین همه گزینه‌ها برای مقابله با تصمیم آمریکا درباره قدس را در نظر می‌گیرد و اسرائیل برخی کشورها را برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایخت این کشور، تحت فشار قرار داده است.

ریاض المالکی در یک نشست خبری که در سفارت فلسطین در قاهره برگزار شد، گفت: «حکومت فلسطین به طور کامل تصمیم آمریکا را رد کرده و با آن همکاری نخواهد کرد. این تصمیم نامشروع و غیرقانونی و باطل است و نمایانگر عقب‌نشینی آمریکا از موضع بین‌المللی این کشور است.»

او تاکید کرد: «تصمیم آمریکا هیچ چیزی از حقیقت قانونی را تغییر نخواهد داد و قدس بخشی از حکومت فلسطین است. تصمیم دونالد ترامپ هیچ تاثیری بر جایگاه قانونی قدس ندارد.»

المالکی در ادامه افزود: «تصمیم ترامپ مشروعیت آمریکا برای میانجیگری برای صلح را از بین می‌برد. این کشور خود را از روند صلح در منطقه و نقشی که در کمیته چهارگانه داشت، جدا کرد و این موضوع جانبداری آمریکا از اسرائیل علیه حقوق ملت فلسطین را نشان می‌دهد.»

او گفت: «دولت آمریکا با این تصمیم جایگاه خود را از جایگاه میانجی به جایگاه یک طرف مناقشه تغییر داد و این مخالف هر نقشی است که آمریکا بخواهد در روند صلح بر عهده گیرد. آمریکا با این تصمیم خود را در جامعه بین‌المللی و قانون بین‌المللی منزوی کرد.»

وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین تاکید کرد که همه جهان برای استیفای حق تعیین سرنوشت و تاسیس دولت مستقل با پایتخت قدس در کنار فلسطین ایستاده و آمریکا بر ضد این حق در کنار اسرائیل ایستاده است.

المالکی همچنین خبر داد که اسرائیل تلاش کرده برخی کشورها را برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایخت این کشور، تحت فشار قرار دهد.

او گفت: «برای حضور در یک نشست فوق‌العاده وزاء امور خارجه عرب گردهم آمدیم تا موضوع به رسمیت شناختن قدس [به عنوان پایتخت اسرائیل] از سوی آمریکا و اقداماتی که در این زمینه می‌توان انجام داد را بررسی کنیم. ما از همه کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند می‌خواهیم قدس شرقی را به عنوان پایتخت ابدی حکومت فلسطین به رسمیت بشناسند.»

او خواستار تقویت و تعمیق همبستگی و حمایت از مقاومت ملت فلسطین در قدس شد و گفت: «این واکنش طبیعی هر فرد عرب و مسلمان درباره تصمیم ترامپ است.»

وزیر امور خارجه و مهاجران فلسطین با اشاره به اینکه از کشورهای متعدد خواهد خواست که تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس را غیرقانونی اعلام کنند، گفت: «زمان آن رسیده که سازمان ملل و همه کشورها دولت مستقل فلسطین که پایتخت آن قدس شرقی است را به رسمیت بشناسند.»