.
.
.

با فشارهاى روسیه تیم مذاکره کننده رژیم اسد به مذاكرات ژنو بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه 10 دسامبر 2017 اعلام کرد تیم مذاکره کننده این کشور به ریاست بشار الجعفری، نماینده دائم دمشق در سازمان ملل متحد امروز یکشنبه وارد ژنو خواهد شد.

مذاکرات ژنو 8 برای صلح سوریه در اواخر ماه نوامبر ماه گذشته با شرکت مخالفان اسد و تیم دولت سوریه و با نظارت مستقیم ستفان دی مستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه، آغاز شد.

تیم مذاکره کننده سوریه پس از دو سپری کردن 3 روز مذاکره را بدون توضیحی ترک کرد اما سپس با فشار روسیه و اعتراض کشورهای حامی روند صلح سوریه مجبور به بازگشت مجدد به ژنو شد.

گروه مخالفان سوری نیز با فشار اروپایی ها و ایالات متحده آمریکا، موضوع کناره گیری اسد به عنوان پیش شرط مذاکرات را به تعلیق درآورده و همچنین حضور حزب "حزب اتحاد دمکراتیک کردها" را در میان مخالفان قبول کردند.

بشار جعفری نماینده هیئت سوریه در مذاکرات هفته گذشته با این توجیه که مخالفان سوری هنوز برای برکناری رئیس جمهوری سوریه پافشاری می کنند مذاکرات ژنو را غیر مسئولانه توصیف کرده و با هیئت همراهش آن را ترک کرد.

در واکنش به اقدام دولت سوریه نماینده سازمان ملل به رژیم سوری هشدار داد که عدم بازگشت به مذاکرات ژنو پیامدهای بدی را به دنبال خواهد داشت.