.
.
.

واكنش‌های بین‌المللی در قبال تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنرانی شامگاه چهارشنبه دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و تصمیم وی برای به رسمیت شناختن رسمی بیت‌المقدس به‌ عنوان پایتخت اسراییل و همچنین دستور انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس، با واکنش های مختلف کشورهای جهان، کشورهای اروپایی و منطقه خاورمیانه مواجه شد.

ترامپ شامگاه چهارشنبه در سخنرانی خود ضمن به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، گفت:‌ «از تشکیل دو کشور حمایت می‌کنیم اگر فلسطینیان و اسرائیلی‌ها موافقت کنند. به گزارش آسوشیتدپرس ترامپ تأکید کرده است تصمیم او ناقض مرزهای جغرافیایی و سیاسی بیت‌المقدس که توسط اسراییل و فلسطینی‌ها تعیین می‌شود، نیست.

موضع دولت خودگردان فلسطین در برابر تصمیم آمریکا

محمود عباس تصمیم دونالد ترامپ را نقض اراده بین‌المللی خواند و اعلام کرد قدس، شهر صلح و مسجد الاقصی و پایتخت فلسطین است.
حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‎های فلسطینی خواستار آغاز انتفاضه‌ای دیگر شدند.

به گزارش رسانه‌های عربی هم اکنون تظاهرات در غزه آغاز شده است . فلسطینی‌ها در همه مناطق فلسطینی در بیت المقدس و شهرهای دیگر دست به اعتصاب زده و مغازه‌ها را تعطیل کردند.

سازمان ملل و کشورهای اروپایی

آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد از تصمیم آمریکا تأکید کرد که هیچ آلترناتیوی برای راه‌حل دو کشوری در حال حاضر وجود ندارد بنابرین مسئله بیت‌المقدس باید از طریق مذاکرات مستقیم بین طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی حل و فصل گردد.

مانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه تصمیم همتای آمریکایی خود را تأسف‌بار خواند و خواستار اجتناب از خشونت به هر قیمت شد و بر راه‌حل دو کشور فلسطین و اسرائیل تأکید کرد.

وزارت‌خارجه سوئد نیز با انتقاد شدید از تصمیم یک جانبه دولت آمریکا، اقدام واشینگتن را «فاجعه بار» خواند.

ترزا می‌ نخست‌وزیر انگلستان نیز از رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد و خواست تا وضعیت کنونی بیت‌المقدس را به همان شکلی که هست، حفظ شود.

موضع کشورهای عربی

پادشاهی سعودی بامداد روز پنجشنبه طی بیانیه‌ای تصمیم آمریکا را «غیر مسئولانه، غیر قابل توجیه غیر منصفانه» دانسته و آن را محکوم کرد.

امارات متحده عربی با ابراز تاسف شدید از تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، آن را به شدت محکوم کرد.

کویت نیز با محکوم کردن تصمیم آمریکا اعلام کرد، مسئله و سرنوشت نهایی بیت المقدس باید در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل و در چارچوب حل و فصل مسئله فلسطینی‌ها مشخص می‌شد

اردن و عراق با رد تصمیم آمریکا تشکیل دولت فلسطین به پایتختی بیت المقدس را حق فلسطینی‌ها دانسته و تصمیم آمریکا را محکوم کردند.

مصر با تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مخالفت کرد و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری این کشور درخواست کرد با مسأله بیت‌المقدس محتاطانه برخورد شود.همچنین وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای به رسمت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد.

تونس و مغرب با اعلام مخالفت با تصمیم آمریکادر باره بیت المقدس آن را محکوم کردند در تونس راهپیمایی و شعار دادن علیه آمریکا از شب گذشته شروع شد.

شیخ الازهر نسبت به پیامدهای خطرناک تصمیم‌گیری ترامپ که احساسات بیش از یک‌ونیم میلیارد مسلمان را نادیده گرفته هشدار داد.

موضع ترکیه و ایران

مولود چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را اشتباهی بزرگ نامید.

وزارت خارجه ایران اقدام دولت آمریکا در انتقال سفارتخانه خود از تل‌آویو به بیت‌المقدس و اعلام آن به‌عنوان پایتخت اسرائیل را به شدت محکوم کرد.

به گزارش رسانه‌های عربی مردم فلسطین در اعتراض به تصمیم ترامپ تظاهرات می‌کنند و ناقوس کلیساها بصدا در آمده است.

مقام‌های آمریکایی گفتند انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس 3 تا 4سال به طول خواهد انجامید.