.
.
.

سعودی: تصمیم آمریکا توجیه نشدنی، غیر مسئولانه ومحکوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوان پادشاهی سعودی روز پنجشنبه 7 دسامبر 2017 با صدور بیانیه‌‌ای تصمیم دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارت خود در «دولت اشغالگر اسرائیلی» از تل آویو به شهر بیت‌المقدس اشغالی، را گامی توجیه‌نشدنی، غیرمسئولانه و خطرناک توصیف کرد، و آن را محکوم کرد.

در بیانیه آمده است: «پادشاهی سعودی با تاسف شدید تصمیم ایالات متحده آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را دنبال کرده است. پادشاهی سعودی پیشتر نسبت به پیامدهای جدی چنین تصمیمی غیر عادلانه، غیر مسئولانه و توجیه نشدنی هشدار داده بود».

بیانیه افزود: «پادشاهی سعودی با ابراز شدید از تصمیم آمریکا در باره بیت المقدس این اقدام را شدیدا محکوم کزده و آن نشانه‌ای آشکار از موضع جانبدارنه آمریکا علیه حقوق تاریخی و دائمی مردم فلسطین در بیت المقدس می داند».

در بیانیه همچنین آمده است: حقوق ملت فلسطین را قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تضمین کرده و اغلب کشورهای جهان آن را به رسمیت می‌شناسند».

در بیانیه آمده است: «اگر چه اقدام آمریکا هیچ تغییری یا تاثیری بر حقانیت ملت فلسطین در بیت المقدس و سایر سرزمین‌های اشغالی نخواهد گذاشت و واقعیت‌های تاریخی را تغییر نخواهد داد، اما این گام نوعی عقب نشینی از تلاش‌های صلح خاورمیانه به شمار می‌رود».

در بیانیه همچنین آمده است: حقوق ملت فلسطین را قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تضمین کرده و اغلب کشورهای جهان آن را به رسمیت می‌شناسند».

در پایان بیانیه آمده است: «این بیانگر نقض آشکار موضع تاریخی ایالات متحده آمریکا نسبت به مسئله بیت المقدس است و نزاع فلسطینی – اسرائیلی را پیچیده‌تر خواهد کرد. لذا دولت پادشاهی سعودی امیدوار است که ایالات متحده آمریکا در باره این اقدام تجدید نظر كرده و به اراده بین المللی برای به رسميت شناختن حقوق ملت فلسطین احترام بگذارد. پادشاهی سعودی بر ضرورت ایجاد راه حلی مناسب بر اساس ابتکار عربی برای اعاده حقوق ملت فلسطین تاکید می کند».