.
.
.

تصویری.. زندگی سیاسی علی عبدالله صالح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی عبدالله صالح (1942-2017).. این‌گونه تاریخ روز 4 دسامبر 2017، پایان رئیس جمهوری پیشین یمن را نگاشت.

علی عبدالله صالح در سال 1942 در روستای «البیت الاحمر» در سنحان واقع در حدود 40 کیلومتری جنوب شرق صنعا پایتخت یمن، چشم به جهان گشود.

سال 1978، به رتبه‌های عالی در ارتش رسید. در همان سال احمد العمشی رئیس جمهوری وقت یمن کشته شد. عبدالکریم العرشی ریاست جمهوری را به صورت موقت در دست گرفت تا این‌که از سمت خود کنار رفت و علی عبدالله صالح ششمین رئیس جمهوری عربی یمن شد.

او تا اعلام اتحاد دو بخش یمن در سال 1900، در همین سمت باقی ماند به سمت نخستین رئیس جمهوری یمن رسید.


تابستان سال 1994، علی عبدالله صالح با رهبران جدایی طلب جنوب یمن جنگید و قدرتش را در کشور مستحکم کرد. از سال‌های 2004 تا 2010 هم 6 بار علیه شبه‌نظامیان حوثی جنگید که شورش خود را علیه یمن اعلام کردند.

سال 2011، حوادثی در یمن آغاز شد که انقلاب جوانان شهرت یافت. در پی این حواث، دستگاه نظامی یمن به دو بخش تقسیم شد. از این رو کشورهای همسایه یمن، ابتکار عملی ارائه دادند که به «ابتکار عمل خلیجی» شهرت یافت. این ابتکار عمل، شامل کنار رفتن صالح از ریاست جمهوری در مقابل باقی حزب کنگره خلق در دولت انتفاللی بود. به علی عبدالله صالح هم مصونیت قضایی داده شد.

سال 2014، با وجود کنار گرفتن از قدرت، صالح و هوادارنش در ارتش و سازمان‌های حکومتی، با حوثی‌‌ها متحد شدند تا علیه دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن کودتا کنند.

این اتحاد بیش از 3 سال به طور نجامید تا این‌که شراره‌های اختلاف میان دو طرف نمودار شد. پس از آن صالح حرکتی را برای پایان دادن به کودتای حوثی‌ها رهبری کرد که به کشته شدنش در روز 4 دسامبر 2017 انجامید.