.
.
.

یمن... گفتگو برای تشکیل شورای نظامی به ریاست برادرزاده علی عبدالله صالح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع آگاه خبر داده‌اند که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن در حال رایزنی برای تشکیل شورای نظامی در یمن به ریاست برادرزاده‌اش، سرتیپ طارق محمد عبدالله صالح است.

در پی درگیری‌های خونین روز شنبه 2 دسامبر 2017 میان نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح و حوثی در صنعاء پایتخت یمن که منجر به کشته شدن بیش از 80 نفر و زخمی شدن 150 نفر شد، منابع آگاه خبر داده‌اند که علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن در حال رایزنی است تا یک شورای نظامی در یمن به ، ریاست سرتیپ طارق محمد عبدالله صالح تشکیل دهد. سرتیپ طارق برادرزاده علی عبدالله صالح است.

منابع خبری العربیة گزارش کردند که این شورای نظامی در ساعات آینده تشکیل خواهد شد.

از ساعات اولیه صبح شنبه نیروهای حزب کنگره مردمی به رهبری عبدالله صالح با پشتیبانی برخی قبایل فرودگاه بین‌المللی صنعاء و برخی از ساختمان‌های دولتی مانند ساختمان وزرات دفاع، یک پادگان، کمرگ، ساختمان تلویزیون و ساختمان خبرگزاری سباء را اشغال کرد. این ساختمان از زمان کودتای حوثی‌ها در یمن، در اختیار آنها بود.

تعداد قابل توجهی از افراد مسلح قبیله‌های خولان، بنی مطر و سنحان نیز برای کمک به نیروهای صالح راهی صنعاء شدند.

حزب کنگره مردمی یمن که وابسته به علی عبدالله صالح است نیز با انتشار بیانیه‌ای به تجاوزهای شبه‌نظامیان حوثی در صنعاء اشاره و خواستار رویارویی با آنها شد.

این حزب حملاتی را که روزهای گذشته علیه منازل رهبران حزب از سوی حوثی‌ها صورت گرفت، محکوم کرد و رهبران حوثی را مسئول شعله‌ور شدن جنگ از طریق عناصر بی‌پروا دانست.

در بیانیه حزب کنگره مردمی یمن، شورای عالی سیاسی به دلیل عدم متوقف کردن نیروهایش و سکوت در برابر ناامن کردن پایتخت و خروج از همه توافقات آتش‌بس،به عنوان مسئول مستقیم اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، معرفی شد.

حزب کنگره مردمی یمن وابسته به علی عبدالله صالح از ملت یمن و مردان قبایل خواست برای دفاع از خود در مقابل آنچه حزب "توطئه‌ای که دشمنان ضد جمهوری [یمن] چیده‌اند" توصیف کرد و آن ماجراجویان حرکت انصار الله اجرا می‌کنند، به پا خیزند.