.
.
.

علی عبدالله صالح نیروهای مسلح یمن را به نافرمانی از حوثی‌ها دعوت کرد

عبدالله صالح :ملت یمن از تجاوزات حوثی‌ها به تنگ آمده و قیام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی‌عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن روز شنبه 2 دسامبر 2017 نیروهای مسلح را به نافرمانی از دستورات شبه‌نظامیان حوثی دعوت کرد.

در پی درگیری‌های خونین نیروهای حزب کنگره مردمی وابسته به علی عبدالله صالح و شبه‌نظامیان حوثی در صنعاء پایتخت اشغال شده یمن، رئیس‌جمهوری مخلوع این کشور از نظامیان خواست از دستورات حوثی‌ها سرپیچی کنند.

صالح گفت که ملت یمن به پا خواسته و در مقابل تجاوزات آشکار حوثی‌ها دست به انقلاب زده است. او گفت: «یمنی‌ها اینک رهبری جدیدی به دور از شبه‌نظامیان انتخاب می‌کنند.»

رئیس‌جمهوری مخلوع همچنین خواستار توقف درگیری با هدف زمینه‌چینی برای گفتگو شد و افزود: «باید به کار همه شبه‌نظامیان موجود در یمن پایان داد.»

او مردم یمن را به قیام علیه حوثی‌ها دعوت کرد و گفت: « از همه ملت یمن در همه استان‌ها و در همه جا دعوت می‌کنم برای دفاع از یمن در مقابل نیروهای حوثی که 3 سال است برای انتقام از کسانی که وحدت یمن و انقلاب سپتامبر را محقق کرده‌اند، کشور را به بازی گرفته‌اند، در قامت یک مرد به پاخیزند.»

صالح خطاب به مردم یمن گفت: «برای اتحادتان و برای کشورتان به پا خیزید.»

او درباره اقدامات حوثی‌ها گفت که آنها به ترساندن مردم در صنعاء و انجام اقدامات خصمانه آشکار و رفتارهای تحریک‌آمیز علیه شهروندان ادامه داده‌اند. به گفته علی عبدلله صالح حوثی کودکان را نیز در جنگ‌ها به کار گرفته‌اند.

رئیس‌جمهوری مخلوع یمن با این ادعا که رهبری ارتش و نیروهای امنیتی در اختیار حزب کنگره مردمی وابسته به خود او است، نیروهای مسلح را به نافرمانی از دستورات شبه‌نظامیان حوثی دعوت کرد.

او گفت که خواستار آغاز فصلی نو در گفتگو با کشورهای همسایه است.

شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح صبح روز شنبه 2 دسامبر 2017 در صنعاء پایتخت اشغال شده یمن با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری‌ها تا کنون 80 کشته و 150 زخمی برجای گذاشته است. از ساعات اولیه صبح شنبه نیروهای حزب کنگره مردمی به رهبری عبدالله صالح با پشتیبانی برخی قبایل فرودگاه بین‌المللی صنعاء و برخی از ساختمان‌های دولتی مانند ساختمان وزرات دفاع، یک پادگان، کمرگ، ساختمان تلویزیون و ساختمان خبرگزاری سباء را اشغال کرد. این ساختمان از زمان کودتای حوثی‌ها در یمن، در اختیار آنها بود.

در سه روز گذشته نیروهای صالح و حوثی‌ها که دو شریک کودتای یمن هستند به شدت با یکدیگر درگیر شده و ده‌ها نفر از دو طرف کشته و زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم