.
.
.

صنعاء در آتش جنگ... نیروهای صالح مهمترین ساختمان‌های پایتخت را به دست گرفتند

حزب عبدالله صالح ساختمان وزارت دفاع را بدست گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای علی عبدالله صالح صبح روز شنبه 2 دسامبر 2017 در صنعاء پایتخت اشغال شده یمن با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری‌ها تا کنون 80 کشته و 150 زخمی برجای گذاشته است.

از ساعات اولیه صبح شنبه نیروهای حزب کنگره مردمی به رهبری عبدالله صالح با پشتیبانی برخی قبایل فرودگاه بین‌المللی صنعاء و برخی از ساختمان‌های دولتی مانند ساختمان وزرات دفاع، یک پادگان، کمرگ، ساختمان تلویزیون و ساختمان خبرگزاری سباء را اشغال کرد. این ساختمان از زمان کودتای حوثی‌ها در یمن، در اختیار آنها بود.

علاوه بر این نیروهای مسلح قبیله‌ای توانستند حوثی‌ها را از شهر المحویت برانند و نیروهای علی عبدالله صالح نیز کنترل شهر اب را در اختیار گرفتند.

خبرنگار العربیة گزارش کرد دو طرف پیکارجویان و پیشتیبانی‌های نظامی خود را از مناطق مختلف به صنعاء آورده‌اند. نیروهای حزب کنگره مردمی پادگان کریز در جنوب صنعاء را نیز به دست گرفتند.

با توقف حرکت خودروها و عبور و مرور در صنعاء، شهر حالت فوق‌العاده به خود گرفت.

در نتیجه درگیری‌های دو طرف تا کنون 80 نفر کشته و 150 نفر زخمی شده‌اند. منابع نظامی میدانی گزارش کردند که صبح امروز بیش از 40 حوثی کشته و ده‌ها نفر از آنان زخمی شدند. نیروهای حزب کنگره مردمی و حوثی از سه روز پیش با یکدیگر درگیر شده‌اند و نقطه اوج این درگیری‌ها، امروز در مناطق جنوبی و غربی صنعاء رخ داد.

همزمان با درگیری شدید دو طرف، رهبر شبه‌نظامیان حوثی، تهدید کرد که با زور امنیت را برقرار کند. او نیروی صالح را "شبه‌نظامی" نامید و اقدامات آنها را "تجاوز آشکار" خواند و صالح را به تعقل فرا خواند.

از سوی دیگر حزب کنگره مردمی که وابسته به علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری مخلوع یمن است کارکنان مراکز دولتی که تحت سیطره حوثی‌ها هستند را به نافرمانی از دستورات حوثی‌ها در صنعاء و دیگر استان‌ها فراخواند و از مردم یمن برای دفاع از خود، در برابر حوثی‌ها دعوت کرد.

همزمان با بالا گرفتن درگیری‌ها منابع بیمارستانی از رسیدن ده‌ها کشته و زخمی از نیروهای حوثی به بیمارستان جمهوری، بیمارستان انقلاب و دیگر بیمارستان‌های خصوصی تحت کنترل حوثی‌ها خبر دادند.

برخی قبایل هوادار علی عبدالله صالح نیز به یاری او شتافته و وارد جنگ با حوثی‌ها شدند. عصر روز جمعه قبیله خولان که در حومه صنعاء زندگی می‌کنند، زمانی که قصد داشتند تعدادی از افراد قبیله را برای کمک به نیروهای صالح وارد پایتخت کنند، در منطقه الشرزة که تحت سیطره حوثی‌ها است، با آنها درگیر شدند.

تعداد قابل توجهی از افراد مسلح قبیله‌های خولان، بنی مطر و سنحان نیز برای کمک به نیروهای صالح راهی صنعاء شدند.

درگیری حوثی‌ها و نیروهای صالح روز شنبه به اوج خود رسید. دو طرف در ساعات اولیه صبح در مرکز صنعاء با یکدیگر درگیر شدند. این درگیری‌ها به مناطق دیگر نیز کشیده شد و در این درگیری‌ها از انواع اسلحه، از جمله اسلحه سنگین استفاده شد. ساکن صنعاء گفتند که صدای انفجارات مهیبی که همه شهر را لرزانده، شنیده‌اند.

رسانه‌های وابسته به صالح و حوثی‌ها نیز همزمان با بالا گرفتن درگیری‌ها دو طرف را به نقض آتش‌بس متهم کردند. دو طرف عصر روز جمعه اول سپتامبر اعلام آتش‌بس کرده بودند.

گستره درگیری‌های حوثی‌ها و نیروهای صالح به مناطق جدیدی در پایتخت یمن کشیده شد و در حال حاضر مناطق نقم وحی، سعوان، حدة الوحی، الحی السیاسی، خیابان بغداد و خیابان صخر نیز شاهد درگیری‌های دو طرف هستند.

در سه روز گذشته نیروهای صالح و حوثی‌ها که دو شریک کودتای یمن هستند به شدت با یکدیگر درگیر شده و ده‌ها نفر از دو طرف کشته و زخمی شدند.