.
.
.

سعودی: متهمان پرونده فساد با پرداخت اموال متعلق به دولت آزاد می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات سعودی روز جمعه 1 دسامبر 2017 اعلام کردند، کسانی که طی هفته‌های گذشته به اتهام فساد بازداشت شده‌اند، با بازگرداندن مبالغ متعلق به خزانه دولت، آزاد خواهند شد. مقامات سعودی افزودند که این مبالغ به طور غیر قانونی از خزانه دولت خارج شده بود.

سرنوشت متهمان به فساد چنین شد، «کمیسیون عالی مبارزه با فساد» پس از کسب موافقت دیوان سلطنتی جهت حل و فصل مسئله به سود منافع ملی اقدام کرد.

حل و فصل مالی، شامل بازپس‌گیری صدها میلیارد دلار از حساب‌های بانکی، صندوق‎های سرمایه‌گذاری و دارایی‌های انباشته شده در داخل و خارج کشور پادشاهی سعودی به سود خزانه دولت شده است.

اتخاذ این روش در حل و فصل مسائل مالی باعث می‌شود که دولت وقت زیادی را برای بررسی این پرونده‌ها در دادگاه‌ها صرف نکند و متهمان با پرداخت اموالی که به ناحق از دولت برده‎اند، آزاد شوند.

بازپرداخت اموال دولت از طریق صلح کیفری

در پیش گرفتن روش صلح و سازش دعاوی جزایی که پادشاهی سعودی برای حل و فصل مسائل مربوط به اتهامات فساد مالی اتخاذ کرده در بسیاری از کشورهای جهان متداول است. در سیستم‌های حقوقی بسیاری از کشورها دعاوی از طریق صلح و آشتی جزایی با متهمان موارد فساد، اختلاس و اتلاف منابع عمومی از طریق بازپرداخت اموال به دولت، حل وفصل می‌شود.

در ایالات متحده آمریکا، از سال 2010 تا سال 2016 بانک‌ها و مؤسسات مالی مبلغ 300 و بیست میلیارد دلار به عنوان مجازات و جریمه برای حل و فصل مسائل مربوط به فساد مالی از طریق دستگاه قضایی این کشور به خزانه‌های دولتی پرداخت کردند. این موسسات مالی نقش بسیار منفی در بحران مالی جهانی سال 2008 ایفا کرده بودند.

در مصر، نيز قانون صلح اقتصادی و مالی با تجار، بازرگانان و پیمانکاران متهم به فساد، یکی از راه‌های مناسب برای بازپرداخت اموال به سرقت رفته به خزانه دولت به شمار می‌رود. مقامات دولتی مصر در برخورد با موارد فساد مالی و دست‌اندازی به صندوق‌های دولتی این فرصت را به افرادی درگیر فساد هستند می‌دهند تا در قبال حساب‌دهی از مجازات معاف شوند.

گفتنی است که «کميسيون عالی مبارزه با فساد» در نوامبر 2017 به دستور پادشاه سعودی و با اشراف محمد بن سلمان ولی‌عهد این کشور آغاز به کار کرد، این کمیسیون پس از بررسی و تحقیق به این نتیجه رسید که تعدادی از شاهزادگان، وزرای سابق و فعلی و همچنین برخی از بازرگانان با فساد مالی درگیر هستند، این افراد پس از ارائه گزارش کمیسیون بازداشت شدند.