.
.
.

سازمان ملل: موشک‌ پرتاب شده از یمن به ریاض ساخت ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک گزارش سری متعلق به هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در باره موشک بالستیک که از یمن به ریاض پرتاب شده بود، گفته است این موشک«ظاهرا» ساخت ایران بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز،هیئت مستقل سازمان ملل متحد در گزارش خود در تاریخ 24 نوامبر که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، گفته است، هیئت سازمان ملل متحد تاکنون نتوانست واسطه‌ای که این موشک‌ها را از ایران به حوثی‌ها رسانده است را مشخص کنند اما در هر حال ارسال این موشک‌ها به یمن نقض آشکار قطعنامه 2015 سازمان ملل متحد است که فروش سلاح به حوثی‌ها را تحریم کرده است.

در همین حال هیئت نظارت سازمان ملل بر تحریم تسلیحاتی یمن از ارسال موشک‌های ساخت ایران برای حوثی‌های یمن خبر داده است.

طبق این گزارش هیئت سازمان ملل براساس بررسی قطعات به دست آمده از موشک‌ها در دو پایگاه نظامی سعودی و بررسی آنها توسط کارشناسان مستقل تهیه و روز 24 نوامبر به شورای امنیت سازمان ملل متحد تسلیم شد.

این هیئت گفته است این موشک‌ها که در روزهای 19 می، 22 ژانویه، و26 ژوئیه و 4 نوامبر به سعودی شلیک شده است همه ساخت ایران هستند.

پادشاهی سعودی بارها تاکید کرده که موشک‌های حوثی‌ها ساخت ایران هستند و ایران با ارسال موشک‌ به گروههای تروریستی تلاش می کند در منطقه بی‌ثباتی و ناامنی را گسترش دهد.