.
.
.

دی‌مستورا طرحی 12 ماده‌ای را برای آینده سوریه به طرف‌های سوری ارائه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

استفان دی‌مستورا، فرستاده سازمان ملل متحد برای سوریه، روز پنجشنبه، 30 نوامبر 2017 در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت، یک طرح 12 ماده‌ای را برای آغاز مذاکرات ژنو 8 به طرف‌های سوری‌ ارائه داده تا آن را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

مذاکرات ژنو هشت روز سه‌شنبه 27 نوامبر آغاز شد و تا 15 دسامبر ماه جاری ادامه خواهد داشت.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر جدیت بحث و گفتگوها طی دو روز گذشته، اما از آنچه در طرح 12 ماده‌ای آمده است چیزی ذکر نکرد.

دی‌مستورا گفت: «پیشنهاد 12 ماده‌ای جدید در واقع بخشی از اصول کلی مربوط به چشم انداز آینده سوریه است که به دو نمایندگی سوری‌ها ارائه شده است».

به گزارش روزنامه شرق الاوسط، دی مستورا گفت: دور کنونی مذاکرات بر مکانیزم‌های تدوین پیش نویس قانون اساسی جدید، برگزاری انتخابات تحت حمایت سازمان ملل متحد، و تأکید بر عدم هر گونه «پیش شرط» متمرکز شده است.

در این دور مذاکرات سرنوشت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نیز مشخص نشده است.

روزنامه الشرق الاوسط نوشت که در طرح 12 ماده‌ای اعلام شده است که به موجب قطعنامه 2254 سازمان ملل متحد سوریه کشوری «غیر فرقه‌ای» است و بر ضروری بودن تشکیل نمایندگان دولت‌های محلی، داشتن ارتش ملی و دستگاه خدمات امنیتی بر اساس قانون اساسی ذکر شده است. این طرح همچنین بر احترام تنوع قومی، مذهبی و دینی در سوریه و احترام همه ادیان تاکید شده است.

از سوی دیگر، مخالفان سوری متشکل از دو مجموعه قاهره و مسکو، یک سند 12 ماده ای را نیز به دی‌مستورا تقدیم کردند.

روزنامه شرق الاوسط به نقل از دیپلمات‌های سازمان ملل نوشت میان مخالفان هنوز بر اسر اسم دولت آینده سوریه اختلاف هست برخی اعتقاد دارند که نام کشور همانطور هست «جمهوری عربی سوریه» بماند در حالی که مخالفان می‌گویند سوریه از قومیت های متنوعی تشکیل شده است و بنابرین نام سوریه کافی است. مخالفان بر نوع ساختار حکومت مرکزی باشد یا غیر مرکزی و نیز آینده ارتش و نیروهای امنیتی این کشور اختلاف نظر دارند.