.
.
.

العبادی: نیروهایمان به حضور نظامی داعش در عراق پایان دادند

پاکسازی 14 هزار کیلومتر از صحرای غربی توسط نیروهای عراقی از حضور نیروهای داعش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق شامگاه سه‌شنبه 28 نوامبر، از پاکسازی 14 هزار کیلومتر مربع از صحرای غربی در استان الانبار از حضور نیروهای داعش خبر داد و تاکید کرد که نیروهای عراقی با رسیدن به مرزهای سوریه، به حضور نظامی «گروه تروریستی داعش» در عراق، پایان دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، العبادی در کنفرانسی خبری پس از جلسه هیات دولت در بغداد، گفت: «طی 100 سال گذشته هیچ دولتی نتوانسته بود به طور کامل مرزها با سوریه را کنترل کند». او به منطقه بیابانی دور افتاده در غرب عراق اشاره می‌کند.

مساحت استان الانبار، به 138 هزار کیلومتر مربع می‌رسد که اکثر آن، بیابان است. این استان حدود یک سوم مساحت عراق را تشکیل می‌دهد.

نخست‌وزیر عراق گفت که اکثر آوارگان، به خانه‌های خود در مناطق آزاد شده از تصرف داعش باز گشتند.

از زمان ظهور گروه داعش در سال 2014 و تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط این گروه، حدود 4 میلیون عراقی از منازل خود آواره شدند. دولت عراق می‌گوید بیش از نیمی از آن‌ها، پس از آزاد سازی مناطقشان از تصرف داعش، به خانه‌های خود بازگشتند.

هفته گذشته، العبادی با اعلام پایان حضور نظامی داعش در عراق، تاکید کرد که نیروهایش پاکسازی مناطق صحرای غربی تا رسیدن به مرز سوریه را آغاز کردند.

داعش طی عملیات نظامی نیروهای عراقی که با حمایت ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا حدئد 3 سال به طول انجامید، مناطق تحت تصرف خود در عراق را که حدود یک سوم مساحت این کشور برآورد می‌شد، از دست داد.

با وجود شکست نظامی داعش، این گروه اما همچنان مناطق مختلف عراق را از راه هسته‌های خفته تهدید می‌کند. آخرین آن دو انفجار انتحاری بود که دوشنبه 28 نوامبر منطقه نهروان در جنوب غرب بغداد را هدف قرار داد و به گفته منابع امنیتی، دستکم 19 تن را کشت.