فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بارزانی: بغداد برای حل مشکلات با اربیل جدی نیست

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان و رئیس پیشین اقلیم کردستان عراق گفت که اربیل هر آنچه لازم بود را انجام داد تا بغداد شرط‌های تعجیزی برای مذاکره نگذارد.

  به گزاری خبرگزاری‌ها، بازرانی ضمن اعلام حمایت از مذاکرات، بغداد را متهم کرد که برای حل مشکلات با اربیل جدی نیست.

  او گفت که می‌خواهد کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه الگویی برای همزیستی مسالمت‌آمیز میان اقوام مختلف باشند. بازرانی همچنین اعلام کرد که قرار گرفتن در عمل انجام شده، به هیچ صورتی قابل قبول نیست.

  از سوی دیگر نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، تمایل خود برای مذاکره جدی با دولت فدرال بغداد را اعلام کرد و از بغداد خواست نمایندگی برای بررسی روند مدیریت گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌های اقلیم ارسال کند.

  او با استناد به حکم دادگاه عالی فدرال عراق که همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان را خلاف قانون اساسی اعلام کرد، از دولت بغداد خواست به همه اقدامات تنبیهی که در پی همه‌پرسی استقلال اتخاذ شد، پایان دهد.

  نچیروان بارزانی مسئولیت اتفاقات طوزخورماتو را متوجه نیروهای عراقی دانست و خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شد. او گفت که 180 هزار نفر توسط نیروهای عراقی از کرکوک و دیگر مناطق مورد مناقشه کوچانده شده‌اند.

  مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان که ریاست حزب دموکرات کردستان را بر عهده داد، روز یکشنبه 26 نوامبر در دیدار با رهبران حزب همه‌پرسی را تصمیمی درست و دستاوردی برای ملت کرد می‌دادند که هیچ قانون و دولتی نمی‌تواند آن را لغو کند.

  رئیس سابق اقلیم کردستان گفت: «اقدامات نظامی که در کرکوک صورت گرفت ارتباطی به همه‌پرسی نداست، بلکه برنامه‌ای از پیش تنظیم شده از سوی بغداد بود.» بارزانی بار دیگر تاکید کرد که برخی طرف‌های کردی پس از همه‌پرسی به اقلیم کردستان خیانت کردند.

  این تحولات در پی برگزاری همه‌پرسی اقلیم کردستان از عراق در روز 25 سپتامبر با وجود مخالفت‌های گسترده داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی روی می‌دهد. در واکنش همه‌پرسی، نیروهای عراقی دوشنبه 16 اکتبر در پیشروی سریعی، استان نفت خیز کرکوک را که بخش بزرگی از آن از سال 2014 در کنتترل کردها قرار داشت را کنترل کردند. پس از آن نیروهای کُرد از تمام مناطق کرکوک، میدان‌های نفتی، سنجار، بعشیقه و خانقین، عقب نشینی کردند.

  بارزانی و حزبش از ابتدا رقبای خود به ویژه اتحادیه میهنی کردستان را به خیانت و تسلیم مناطق به نیروهای دولت فدرال متهم کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران