.
.
.

ولی‌عهد سعودی: 95 درصد دستگیرشدگان، موافقت کرده‌اند اموال را پس دهند

«دادستان سعودی اعلام کرد مبالغی که به دولت بازپس داده خواهد شد، حدود 100 میلیارد دلار است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولی‌عهد سعودی در بخشی از گفتگوی روز جمعه گذشته با توماس فریدمان، روزنامه‌نگار و نویسنده سرشناس آمریکایی روزنامه نیویورک‌تایمز گفت بخشی از این گفتگو به تلاش‌های ولی‌عهد سعودی برای مبارزه با فساد در این کشور بود. شاهزاده محمد در این گفتگو خبر داد که 95 درصد افراد دستگیر شده، موافقت کرده‌اند که اموال را پس دهند و یک درصد از آنها نیز ثابت کردند که بی‌گناه هستند. چهار درصد دیگر نیز ارتباط با فساد را رد کرده و خواستار رسیدگی به پرونده در محاکم قضایی شده‌اند. دادستان سعودی نیز اعلام کرده که مجموع مبالغی که به دولت باز پس داده خواهد شد، نزدیک به 100 میلیارد دلار است.

توماس فریدمان در همین راستا از شاهزاده محمد بن سلمان پرسید: «چه اتفاقی در هتل ریتز رخ می‌دهد؟» و او در پاسخ گفت که خنده‌دار است اگر گفته شود مبارزه با فساد در کشور، ابزاری برای به دست آوردن حکومت بود. افراد بارزی از دستگیرشدگان پیش از این بیعت و حمایت خود از اصلاحات را اعلام کرده بودند و بخش اعظم خاندان حاکم از او حمایت می‌کنند».

ولی‌عهد سعودی افزود: «از دهه هشتاد تا کنون حکومت ما از فساد رنج برده است. کارشناسان ما تخمین می‌زنند حدود 10 درصد هزینه‌های دولت در سال گذشته از سوی دو طبقه بالادست و فرودست اختلاس شد. در طول سال‌ها دولت بارها به مبارزه با فساد پرداخت ولی در همه این موارد ناکام ماند زیرا که مبارزه با فساد را از طبقه فرودست آغاز کرد و سپس به طبقات بالاتر پرداخت.»

ولی‌عهد اتهام مبارزه با فساد برای به دست آوردن قدرت یک اتهام بی‌ارزش خواند و گفت زمانی که پدرش در سال 2015 به قدرت رسید، قیمت نفت در سطح پایینی قرار داد و او به خودش قول داد که اجازه ندهد امور به این منوال بگذرد.

شاهزاده محمد بن سلمان افزود: «پدرم ملاحظه کرد که ممکن نیست در گروه 20 باقی بمانیم و فساد اینگونه در کشورمان رشد کند. لذا او در سال 2015 به گروهی دستور داد که همه داده‌های مربوط به فساد در طبقات بالادست را جمع‌آوری کنند. این گروه دو سال تمام کار کرد و این داده‌های خیلی دقیق را جمع‌آوری کرد و 200 نفر را معرفی کرد.»

زمانی که این داده‌ها تکمیل شد، سعود المعجب، دادستان کل سعودی اقدامات لازم را انحام داد. به گفته ولی‌عهد سعودی، هر کسی از میلیاردرها و شاهزادگانی که دستگیر شده‌اند، دو گزینه پیش رو داشتند. «ما همه پرونده‌هایی را که داشتیم را به آنها نشان دادیم و بیش از 95 درصد آنها بلافاصله قبول کردند که تسویه کنند.» بر این اساس آنها باید مقداری از اموال خود و یا سهام شرکت‌های خود را در اختیار وزارت اقتصاد سعودی قرار دهند.

او در ادامه گفت: « حدود یک درصد از آنها توانستند بی‌گناهی خود را ثابت کنند و از آنها رفع اتهام شد. 4 درصد دیگر نیز گفتند که مشارکتی در فساد نداشته‌اند و وکلایشان خواستار حضور در دادگاه شدند. براساس قانون سعودی، دادستان به صورت مستقل عمل می‌کند و نمی‌توان در کار او دخالت کرد و هیچکس به جز شخص پادشاه نمی‌تواند او را کنار بگذارد. دادستان اینک روند امور را اداره می‌کند. ما کارشناسانی داریم که وظیفه آنها جلوگیری از ورشکستگی شرکت‌ها در نتیجه اقدامات مبارزه با فساد است. این موضوع برای آن است که خللی پیش نیاید.»

ولی‌عهد سعودی در پاسخ به این سوال که این افراد دستگیر شده، چه مقدار اموال را پس خواهند داد گفت که در نهایت این مبلغ می‌تواند حدود 100 میلیارد دلار باشد.

او گفت که راهی برای مبارزه با فساد در همه طبقات وجود ندارد. باید علامتی ارسال کرد که همگان آن را جدی بگیریند و آن «در این کار موفق نخواهی شد» است.

ما تاثیر این اقدام را دیدیم و هنوز هم می‌بینیم. یکی از ایان افراد در شبکه‌های اجتماعی گفت: «با واسطه‌ام تمام گرفتم تا معاملات عقب افتاده با دولت را به انجام برساند ولی او جواب تماس‌های مرا نداد».

محمد بن سلمان گفت: «آنها که دستگیر شده‌اند اموال حکومت را قبضه کرده و قیمت‌ها را بالا برده و رشوه گرفته‌اند.»