.
.
.

ولی‌عهد سعودی: حکومت قانونی 85 درصد اراضی یمن را در اختیار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی سعودی، علی خامنه‌ای رهبر ایران را هیتلر جدیدی در خاورمیانه خواند و گفت که ما از اروپائیان یاد گرفتیم که راضی کردن چنین افرادی راه حل نیست.

ولی‌عهد سعودی در گفتگو با توماس فریدمان، روزنامه‌نگار و نویسنده سرشناس آمریکایی روزنامه نیویورک‌تایمز گفت: «رهبر ایران هیتلر جدیدی در خاورمیانه است. ما از اروپا آموختیم که راضی کردن اینگونه افراد راهی به جایی نخواهد برد. ما نمی‌خواهیم هیتلر جدید آنچه را در اروپا رخ داد، در خاورمیانه تکرار کند».

ولی‌عهد سعودی درباره سیاست خارجی کشورش ترجیح داد درباره اتفاقات عجیب و غریب حاصل از سفر سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان به سعودی و اعلام استعفا و سپس بازگشت به لبنان و بازپسگیری استعفا چیزی نگوید. او به طور خلاصه گفت که موضوع حول این محور می‌چرخد که حریری پوشش سیاسی برای دولت لبنان که کاملا تحت سیطره شبه‌نظامیان حزب‌الله بود را ادامه نداد و خود حزب‌الله نیز تحت سیطره تهران است.

او همچنین به جنگ یمن نیز اشاره کرد و گفت که کفه ترازو به سمت حکومت قانونی تحت حمایت سعودی سنگینی می‌کند و این حکومت 85 درصد اراضی یمن را در اختیار دارد و اقدامات شورشیان حوثی هوادار ایران که بقیه اراضی یمن را در اختیار دارد و به سمت فرودگاه ریاض موشک پرتاب کردند، نشان می‌دهد اگر بر همه اراضی کشور یمن مسلط نبود، این موضوع می‌تواند مشکل زا باشد.

شاهزاده محمد بن سلمان از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز تقدیر کرد و گفت که او«شخص مناسب در زمان مناسب» است.

وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی به تهدیدهای ایران در منطقه نیز پرداخت و گفت: «رهبر ایران هیتلر جدیدی در خاورمیانه است. ما از اروپا آموختیم که راضی کردن اینگونه افراد راهی به جایی نخواهد برد. ما نمی‌خواهیم هیتلر جدید آنچه را در اروپا رخ داد، در خاورمیانه تکرار کند».

او تاکید کرد هر آنچه سعودی انجام می‌دهد برای تقویت توان و اقتصاد این کشور است.

او در پایان گفت که می‌ترسم در روز مرگم در حالی بمیرم که آنچه در ذهن دارم را محقق نکرده باشم. زندگی کوتاه است و اتفاقات بسیاری می‌افتد اما من جدا می‌خواهم موضوع را با چشمانم خودم ببینم و به این دلیل من عجله دارم.