فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نصر الحریری رئیس هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه در نشست ژنو شد

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  اپوزیسیون سوریه روز جمعه 24 نوامبر 2017 نصر الحریری را به عنوان رئیس هیات مذاکره‌کننده مخالفان رژیم بشار اسد در نشست ژنو انتخاب کرد.

  اپوزیسیون سوریه برای مذاکرات پیش رو در ژنو، نصر الحریری را به عنوان رئیس هیات مذاکره‌کننده و جمال سلیمان، خالد المحامید و هنادی ابو یعرب را به عنوان نواب رئیس هیات انتخاب کرد.

  اپوزیسیون سوریه روز چهارشنبه 22 نوامبر 2017در ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی گردهم آمدند و توانستند درباره 36 عضو هیات مذاکره‌کننده به توافق برسند. اتئلاف ملی سوریه 8 عضو، گروه‌های مسلح 7 عضو، شخصیت‌های مستقل 8 عضو، کمیته هماهنگی ملی سوریه 5 عضو، گروه قاهره 8 عضو و گروه موسکو نیز 8 عضو در هیات مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه در نشست ژنو خواهند داشت.

  اپوزیسیون سوریه در بیانیه پایانی نشست ریاض تاکید کرده بود که کنار رفتن اسد، آغاز دوران گذار در سوریه است.
  عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی نیز در نشست ریاض گفت که هیچ راه‌حلی برای بحران سوریه، بدون توافقی سوری که آرزوهای ملت سوریه را محقق و به مشکلات این کشور بر اساس اعلامه ژنو 1 و قطعنامه 2245 شورای امنیت پایان دهد، وجود ندارد

  او خطاب به حاضرین گفت: «شما امروز مسئولیتی تاریخی در زمینه یافتن راه‌حل و گذار به آینده‌ای جدید و رهایی از بحرانی که ملت عزیز سوریه را خسته کرد، بر دوش دارید. ملت سوریه در همه جا چشم به شما دارد و امیدوار است که نتایج واقعی که آرزوهای این ملت را برآورده کند، به دست آورید.»

  استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل نیز با تاکید بر اینکه در روزهای آینده چارچوبی برای روندهای سیاسی سوریه تعیین خواهد شد، در نشست ریاض گفت: «هیاتی قوی از اپوزیسیون سوریه برای مشارکت در نشست ژنو می‌خواهیم. این هیات باید همه طرف‌های ملت سوریه را در بر گیرد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران