فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ائتلاف عربی: موشک شلیک شده به ریاض از طریق بندر الحدیده قاچاق شده بود

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  ترکی المالکی، سخنگوی رسمی ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن روز جمعه 24 نوامبر 2017 اعلام کرد موشک شلیک شده به ریاض از طریق بندر الحدیده قاچاق شده بود.

  سخنگوی رسمی ائتلاف عربی اعلام کرد موشکی که شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض شلیک کردند، یک موشک ساخت ایران بود که از طریق بندر الحدیده قاچاق شده بود.

  سامانه‌های دفاع هوایی پادشاهی عربی سعودی در اوایل ماه نوامبر 2017 یک موشک بالستیک را که از سوی شبه‌نظامیان حوثی شلیک شده بود، در نزدیکی فرودگاه ملک خالد ریاض منهدم کردند. این موشک هیچ گونه خساراتی در پی نداشت.

  در پی شلیک این موشک ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن همه‌ گذرگاه‌های هوایی و دریایی یمن را با هدف بازبینی پروتوکل‎ها و اقدامات امنیتی بست. ائتلاف از 6 نوامبر 2017 ممنوعیت رفت و آمد را در همه بنادر و فرودگاه‌های تحت کنترل دولت قانونی برداشت و چهارشنبه 22 نوامبر این موضوع را درباره فرودگاه‌ صنعا و بندر حدیده که تحت کنترل کودتاگران است، نیز به مرحله اجرا در آورد.

  سخنگوی رسمی ائتلاف عربی همچنین اعلام کرد که به 42 کشتی و هواپیمای حامل کمک‌های انساندوستانه مجوز ورود به یمن داده شد. اتئلاف عربی مجددا از سازمان ملل خواست کنترل فرودگاه صنعا و بندر الحدیده را در اختیار بگیرد.

  فرماندهی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد در راستای اعلام قبلی و پس از اقداماتی که در پی مورد هدف قرار گرفتن شهر ریاض توسط کودتاگران حوثی با استفاده از یک موشک بالستیک ایرانی که به داخل یمن قاچاق شده بود، مقامات مسئول در ائتلاف عربی اقدامات بازرسی و کنترل را بر اساس قطعنامه 2216 در زمینه ممنوعیت ارسال تسلیحات و مواد نظامی را در دستور کار قرار داده و با هدف تسهیل ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به یمن، اقدام به بازگشایی بندر حدیده برای دریافت کمک‌های ضروری انساندوستانه و بازگشایی فرودگاه صنعا برای تسهیل رفت و آمد هواپیماهای سازمان ملل که امور امداد را انجام می‌دهند، کردند.

  در همین چارچوب کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از بازگشایی مجدد بندر الحدیده و فرودگاه صنعا به روی کاروان‌های کمک‌های انساندوستانه استقبال کرد.

  در بیانیه کاخ سفید از بازگشایی مجدد بندر الحدیده و فرودگاه صنعا به عنوان گام اول برای معالجه بحران انسانی در یمن یاد شده و واشنگتن ابراز امیدواری کرده گام‌های دیگری نیز برداشته شود.

  سازمان ملل نیز اعلام کرد ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی عربی سعودی با از سرگیری پرواز هواپیماها به صنعا از روز شنبه 25 نوامبر 2017 موافقت کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران