.
.
.

پلیس دبى: استخدام روبات‌ها به عنوان ماموران نظامی را بررسی مى‌کنیم

الرزوقی: تبدیل 27 نوع خدمات معمولی به هوشمند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امارات متحده عربی با جدیت در استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژیک و هوش مصنوعی در زندگی روزمره همگان را به حیرت واداشته است.
در این زمینه و پس از به‌کارگیری روبات پلیس در خیابان‌های دبی، امارات به دنبال شگفتی دیگری در رابطه با ترکیب انسان و روبات می‌باشد.

در این رابطه سرهنگ خالد ناصر الرزوقی مدیر کل اداره خدمات هوشمند در پلیس دبی به العربیة.نت گفت: "جهت‌گیری برنامه‌ریزی شده ما برای آینده، تعیین چارچوبی خاص جهت استفاده از روبات‌ها در بخش نظامی است".

الرزوقی که دیروز در حاشیه اختتامیة کنفرانس "دانش" در دبی سخن می‌گفت، تاکید کرد که 27 نوع خدمات‌رسانی دستی در ادارات پلیس متوقف شده است و این خدمات به صورت هوشمند ارائه خواهند شد. از مهمترین این خدمات نوین ایجاد پایگاه پلیس هوشمند می‌باشد که توسط آن اشخاص -چه افسران و کارکنان پلیس و چه مراجعه‌کننندگان- می‌توانند بدون هـیچ واسطه‌ای فرایند اداری مرسوم را انجام دهند.

طبق گفته این مقام مسئول، این روند اداری جدید در چارچوب برنامه استراتژیک کاربرد هوش مصنوعی در زمینه ارائه خدمات خودکار تعریف شده است و هدف آن کاهش مراجعه مستقیم شهروندان به ادارات دولتی به میزان 80% تا سال 2018 می‌باشد.

این دستاورد بخشی از مجموعه دستاوردهای اخیر پلیس دبی به شمار می‌رود که مدیریت آن طی یک تفاهم‌نامه با شرکت سنگاپوری "اوتساو" موفق به به‌کارگیری ماشین‌های پلیس خودکار بدون نیروی انسانی شدند و از این حیث اولین نیروی پلیس در جهان لقب گرفتند که این گونه خدمات را ارائه می‌دهد.

سرهنگ الرزوقی می افزاید: "در حالی که انسان‌ها تحت تاثیر شرایط محیطی قرار می‌گیرند، ماشین‌های خودکار پلیس به نسبت زیادی از حوادث معمول رانندگی به دور هستند و احتمال اشتباه این روبات‌ها در حد صفر است. تنها احتمال وارد امکان مشکل مکانیکی در این خودروها می‌باشد".

طبق گفته این مقام پلیس برنامه بلند مدت دولت تدوین سازوکارهای قانونی برای استفاده از چنین خودرهای خودکاری در خیابان‌ها خواهد بود.

الرزوقی البته استفاده از هوش مصنوعی و روبات‌ها را عامل مهمی در فقدان 7 ملیون فرصت شغلی تا سال 2020 می‌داند اما از سوی دیگر تاکید دارد که این تکنولوژی نوین فرصت‌هایی از نوع دیگر ایجاد خواهد کرد. وی معتقد است که روبات‌ها می‌بایست کارهای اداری معمول را بر عهده بگیرند و بجای آن انسان بر شغل‌های مهم و رده بالای اداری تمرکز کند.