فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دی‌ميستورا برای فراهم کردن زمینه مذاکرات ژنو راهی مسکو شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  استفان د میستورا، فرستاده سازمان ملل برای سوریه، روز جمعه 23 نوامبر 2017 برای گفت و گو با وزیر امور خارجه و وزیر دفاع روسیه با هدف فراهم کردن شرایط برای کنفرانس ژنو 8 در باره سوریه به مسکو سفر کرد.

  مذاکرات ژنو 8 قرار است، در تاریخ 28 نوامبر ماه جاری در شهر ژنو برگزار شود .

  به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه، قرار است پس از برگزاری نشست ژنو 8 ، نیروهای مخالف سوریه زمینه را برای برگزاری کنفرانس گفت و گوی ملی سوری‌ها آماده کنند.

  این کنفرانس قرار است در ماه دسامبر آینده در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

  طبق این گزارش روسیه از دی‌مستورا خواسته بود، ریاست کنفرانس ملی سوری‌ها را خود اداره کند اما فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه هنوز پاسخی به درخواست مسکو نداده است.

  دی میستورا هفته گذشته اعلام کرد، قصد دارد به یک جلسه مشاوره که قرار بود پیش از کنفرانس ملی در ماه دسامبر با سوری‌ها برگزار کند، جلسه‌های مشاوره را در دو مرحله انجام دهد.

  این در حالی است که نشست اپوزیسیون سوریه با حضور تعدادی از مخالفان رژیم بشار اسد روز گذشته در ریاض برگزار شد. هدف از این نشست همسان‌سازی موضع مخالفان، قبل از برگزاری گفتگوهای صلح با حمایت سازمان ملل است. هدف از گفتگوهای صلح، پایان دادن به 6 سال جنگ در سوریه است.

  عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در آغاز این نشست حاضر شد و ضمن خوشامدگویی به حاضران، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی همیشه در کنار ملت سوریه ایستاده و همیشه از تلاش‌های ملت سوریه برای تحقق آمال و اهدافش حمایت کرده است.

  الجبیر در این نشست که با حضور استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه برگزار شد، گفت که این نشست با توافق بین‌المللی درباره ضرورت یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه برگزار شد.

  وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی افزود که هیچ راه‌حلی برای بحران سوریه، بدون توافقی سوری که آرزوهای ملت سوریه را محقق و به مشکلات این کشور بر اساس اعلامه ژنو 1 و قطعنامه 2245 شورای امنیت پایان دهد، وجود ندارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران