.
.
.

گفتگوی تلفنی ملک سلمان و ولادیمیر پوتین درباره اوضاع منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خادم حرمین شریفین ملک سلمان به عبدالعزیز آل سعود روز سه‎شنبه تماسی تلفنی از سوی ولادمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دریافت کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در این تماس تلفنی روابط ویژه دو کشور، فرصت‌های گسترش این روابط، اوضاع منطقه و تلاش‌های به کار رفته در این زمینه و همکاری مشترک برای مبارزه با تندروی و تروریسم به منظور برقراری امنیت و ثبات در منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رهبران دو کشور همچنین درباره تلاش‌های مشترک سعودی و روسیه جهت ایجاد ثبات در بازار انرژی و نیز تقویت و گسترش آن گفتگو کردند.

کاخ کرملین، پیشتر روز سه‌شنبه 21 نوامبر 2017 اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور با ملک‌ سلمان بن‌ عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه پادشاهی عربی سعودی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره اوضاع سوریه تلفنی گفتگو می‌کند.

کرملین یک روز پس از دیدار ولادیمیر پوتین و بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در سوچی روسیه، اعلام کرد رئیس‌جمهوری این کشور با رهبران سعودی و آمریکا درباره سوریه گفتگو می‌کند.

سفر رئیس‌جمهوری سوریه به روسیه برای اعلام موافقت با اقدامات احتمالی برای برقراری صلح در سوریه انجام شد.

کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد در دیدار اسد و پوتین در مورد موضوعات اساسی که این هفته در نشست روسیه، ترکیه، ایران مطرح می‌شود توافق کرده و روندهای احتمالی که می‌توانند منجر به راه‌حل سیاسی در سوریه شوند را به بحث گذاشتند.

پوتیم در این دیدار گفت که سوریه به پایان جنگ علیه تروریسم نزدیک شده و به بشار اسد بابت دستاوردهایی که در زمینه مبارزه با تروریسم به دست آورده، تبریک گفت.

دو طرف تاکید کردند که پس از پایان جنگ با تروریسم، پایان دادن به بحران سوریه به شکل مسالمت‌آمیز باید مهم‌ترین اولویت روندها و اقدامات سیاسی در این کشور باشد.

ولادیمیر پوتین در این دیدار اعلام کرد که نماینده ویژه‌ای برای حضور در نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض اعزام خواهد کرد.

بشار اسد نیز برای ممانعن از دخالت دیگر کشورها در گفتگوهای سوری‌ها به حمایت روسیه نیاز دارد. او همچنین از حمایت نظامی و سیاسی موسکو از کشورش تشکر کرد.