.
.
.

حریری قبل از بازگشت به لبنان به مصر رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان که در پاریس به سر می‌برد، روز سه‌شنبه 21 نوامبر 2017 قبل از بازگشت به بیروت، به قاهره رفت.

به گزارش فرانس‌پرس، سعد الحریری به قاهره رفت تا با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر دیدار کرده و درباره بحران سیاسی لبنان با او بحث و گفتگو کند.

حریری روز شنبه 18 نوامبر ریاض پایتخت پادشاهی عربی سعودی را به مقصد پاریس ترک کرد و مورد استقبال امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه قرار گرفت. حریری از پاریس اعلام کرد که روز چهارشنبه 22 نوامبر به بیروت می‌رود و در جشن‌ استقلال کشورش شرکت می‌کند.

از سوی دیگر، نهاد ریاست‌جمهوری مصر روز دوشنبه 20 نوامبر اعلام کرد رئیس‌جمهوری این کشور روز سه‌شنبه با سعد الحریری دیدار و گفتگو خواهد کرد.

بسام راضی، سخنگوی رسمی ریاست‌جمهوری مصر گفت: «بر اساس برنامه در این دیدار درباره آخرین تحولات منطقه و موضوعات مربوط به لبنان گفتگو خواهد شد.»

سعد الحریری هم پیش از سفر به مصر، روز یک‌شنبه 19 نوامبر در صفحه تویتر خود نوشته بود: «روز سه‌شنبه به مصر می‌رود تا با دوستم عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری دیدار کنم.»

نخست وزیر لبنان، روز چهارم نوامبر هنگامی که در سعودی بود از مقام نخست وزیری لبنان استعفا داد. وی گفت که در اعتراض به سیاست حزب الله و دخالت بیش از حد ایران در امور داخلی لبنان استعفا داده است.

نخست وزیر مستعفی لبنان به دنبال انتشار شایعاتی درباره دلایل حضورش در سعودی بارها تأکید کرده است که اقامت او در ریاض برای مشاوره درباره آینده اوضاع لبنان و رابطه آن با جهان عرب بوده است.