.
.
.

تشکیلات خودگردان فلسطین روابط خود با آمریکا را تعلیق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات فلسطینی روز سه‌شنبه 21 نوامبر 2017 و پس از آنکه ایالات متحده آمریکا تهدید کرد که دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن را تعطیل خواهد کرد، نشست‌های خود با آمریکا را به حالت تعلیق درآوردند.

به گزارش فرانس‌پرس ریاض المالکی، وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «آنها با بستن دفتر [سازمان آزادی‌بخش فلسطین] عملا هر گونه دیدار را به حالت تعلیق در می‌آورند و ما به این موضوع شکل رسمی می‌دهیم.»

از سوی دیگر سخنگوی سازمان آزادی‌بخش فلسطین نیز اعلام کرد که این سازمان به دستور محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین همه راه‌های تماس با طرف آمریکایی را قطع کرده است.

فعالیت دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین که همه نهادهای بین‌المللی آن را تنها نماینده رسمی همه فلسطینی‌ها می‌دانند، در واشنگتن منوط به مجوزی است که هر 6 ماه یک بار باید از سوی وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا تمدید شود. این مجوز هفته گذشته به پایان رسید و تا کنون از سوی وزیر امور خارجه آمریکا تمدید نشده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا هفته گذشته از تمدید مجوز فعالیت دفتر سازمان آزادی‌بخش فلسطین در واشنگتن سرباز زد. یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا گفت که عدم تمدید این مجوز به دلیل سخنانی است که برخی رهبران فلسطین درباره دادگاه جنایات بین‌المللی گفته‌اند.

در سال 2015 میلادی کنگره آمریکا بندی را تصویب کرد که فلسطینی‌ها را از هرگونه تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دادگاه جنایات بین‌المللی درباره تحقیق از شهروندان اسرائیلی برحذر داشت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا 90 روز وقت دارد در صورتی که پیشرفتی در مذاکرات اسرائیل و فلسطین مشاهده کند، دستور بازگشایی دفتر را بدهد.

اسرائیل و سازمان ملل متحد، سازمان آزادی‌بخش فلسطین را نماینده رسمی ملت فلسطین می‌دانند و این سازمان مذاکراتی برای توافقات اسلو که اجازه برپایی دولت اسرائیل را می‌داد، انجام داد.