.
.
.

سازمان "سیا" قطر را یکی از مقصدهای قاچاق انسان اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا در گزارش سالیانه خود اعلام کرد که قطر یکی از مقصدهای قاچاق انسان است و سالانه تعداد قابل توجهی از کارگران خارجی به صورت غیرقانونی به قطر رفته و در کارهایی که نیاز به مهارت چندانی ندارند، مشغول به کار می‌شوند.

براساس گزارش سازمان سیا این افراد در قطر با مشکلاتی از جمله کار اجباری، بردگی، تاخیر در دریافت حقوق، ضبط گذرنامه، بدرفتاری، شرایط نامساعد کار و اوضاع معیشتی نامناسب مواجه می‌شوند.

زنانی که به عنوان خدمتکار در منازل قطری‌های کار می‌کنند به شکل ویژه‌ای داد و ستد شده و براساس قوانین کار قطر به هیچ شکل حمایت نمی‌شوند.

آژانس اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا قطر را متهم کرد که به معیارهای مربوط به مبارزه با قاچاق انسان پای‌بند نیست. سازمان سیا برای این موضوع به شیوه رسیدگی دولت قطر به موضوع قاچاق انسان اشاره کرد. دولت قطر به 11 پرونده مربوط به قاچاق انسان رسیدگی کرد ولی در هیچ کدام از موارد کارفرمایان و آژانس‌های کاریابی و یا افراد مرتبط محکوم نشدند.

در این گزارش همچنین شیوه‌هایی که قطر برای دور زدن مشکلات مربوط به کارگران ذکر شده است. قطر حمایت کارگر را به آسانی به صاحب‌کار جدید محول می‌کند.

قطر مدت‌هاست با انتقادات فراوانی درباره اوضاع نامساعد بیش از دو میلیون کارگر خارجی که در این کشور کار می‌کنند، مواجه است. بسیاری از این کارگران در پروژه‌های مربوط به جام جهانی فوتبال مشغولند، این در حالی است که برگزاری جام جهانی در قطر در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.