.
.
.

میشل عون به نمایندگی از حزب‌الله در راس حمله سیاسی علیه سعودی قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل عون رئیس جمهوری لبنان در راس حمله لفظی قرار گرفت که علیه پادشاهی سعودی انجام می‌شود؛ حمله‌ای که به نظر می‌رسد عون آن را به نمایندگی از حزب‌الله بر عهده گرفته است می‌‌تواند تاریخ روابط دو کشور را لکه دار کند.

سخنان عون در چارچوب اقدام‌های صورت گرفته برای بی اثر کردن سفر تاریخی پاتریارک مارونی‌ها مار بشاره الراعی به سعودی، قرار داده می‌شود؛ سفری که بسیاری از لبنانی‌ها به ویژه مارونی‌ها به عنوان پل ارتباطی برای حفط روابط تاریخی لبنان و سعودی به آن امید بسته‌اند.

میشل عون رئیس جمهوری لبنان، آتش‌بار سیاسی علیه سعودی را آغاز کرده است، آن هم در زمانی که رهبر کلیسای مارونی‌های لبنان، به سفر تاریخی خود به سعودی پایان داد؛ سفری که در آن روابط میان دو کشور را بسیار با اهمیت توصیف کرد.

منابع لبنانی می‌گویند که میشل عون، به نمایندگی از حزب‌الله که در جهان عرب و جامعه بن‌الملل در انزوا قرار دارد، این حملات را انجام می‌دهد.

عون بار دیگر سخنان سابق خود را در اتهام سعودی به بازداشت سعد الحریری نخست‌وزیر مستعقی لبنان تکرار کرد و آن را، تعرض به لبنان، استقلال و کرامتش دانست.

عون در این راه، از دامادش جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان استفاده کرد که تحرکی بین‌المللی و بی سابقه علیه سعودی، متحد تاریخی لبنان آغاز کرده است. او حتی ریاض را به پی‌گرد قانونی بین‌المللی تهدید کرد.

این حمله چند ساعت پس از آن آغاز می‌شود که پاتریارک مارونی اعلام کرد، دلایل استعفای سعد حریری را درک کرده و آن را تایید می‌کند؛ مساله‌ای که عون را از رهبری دینی دور کرده و به تبعیت سیاسی از حزب‌الله نزدیک می‌کند؛ تبعیتی که می‌تواند دستکم لبنان را در انزوای عربی قرار دهد.