.
.
.

شورای امنیت درباره ادامه تحقیق در باره سلاح‌های شیمیایی سوریه تصمیم گیری خواهد کرد

اختلاف میان واشنگتن و مسکو در باره نحوه کار هیئت تحقیق در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته دیپلمات‌های سازمان ملل متحد، واشنگتن و مسکو از شورای امنیت خواسته‌اند تا روز پنجشنبه به پیش‌نو‌یس قطعنامه ارائه شده از سوی این دو کشور در باره حملات شیمیایی در سوریه رای دهد.

ماموریت هیئت تحقیق سازمان ملل متحد و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی در مورد بکارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه روز پنجشنبه شب به پایان می رسد.

این در حالی است که آمریکا و روسیه در باره نحوه تحقیق اختلاف نظر دارند واشینگتن مایل است این تحقیقات بدون هیچ‌گونه تغییراتی ادامه یابد در حالی که مسکو خواهان تعدیل در روش کار هیئت تحقیق شده است.

در همین حال یک مقام ارشد سازمان ملل متحد گفت، شورای امنیت روز پنجشنبه در مورد قطعنامه آمریکا رای‌گیری خواهد کرد.

این رای‌گیری در ساعت 20 به وقت گرینویچ انجام می‌شود و در پی آن قطعنامه روسیه به رای گذاشته می‌شود.

نقطه مشترک در هر دو قطعنامه تمدید مدت تحقیق برای یکسال دیگر است. روسیه ابتدا خواستار مهلت 6 ماهه بود در حالیکه آمریکا مایل بود که این تحقیق برای 2 سال ادامه یابد.

دو قطعنامه ارائه شده روسیه و آمریکا در زمینه‌های دیگر با متفاوت هستند.

هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت در رویارویی با حمله شیمیایی که شهروندان سوریه را هدف قرار داده به طور منسجم عمل کند.

در بیانیه هیات آمده است: «عدم اتحاد عمل تنها به ادامه این جنایت‌ها علیه مردم سوریه منجر خواهد شد».

روسیه که از رژیم سوریه حمایت می‌کند در ابتدا از این تحقیق مشترک پشتیبانی کرد اما نتایج این تحقیق را مورد تردید قرار داده و خواستار اعزام تیم تحقیقات به سوریه برای بررسی بیشتر شده است.

ماه گذشته کمیته تحقیق مشترک سازمان ملل متحد و سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی نیروی هوایی سوریه را متهم کرد که در 4 آوریل با گاز سارین مناطق تحت کنترل مخالفان را در شهر خان شیخون در استان ادلب بمباران کرده است. در این بمباران 80 نفر کشته شدند.

اما روسیه این گزارش را نپذیرفت و خواستار آن شد تا تیم تحقیق بار دیگر به خان شیخون سفر کند. اما ایالات متحده آمریکا بدون هیچ‌گونه تغییری خواستار تحقیق در باره 60 مورد دیگر حمله شیمیایی در سوریه شده است.

برای تصویت قطعنامه در شورای امنیت از 15 کشور حاضر در این شورا 9 کشور باید رای مثبت بدهند و در صورتی که قطعنامه از سوی یکی از 5 کشور دارای حق وتو یعنی آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه وتو نشود، قطعنامه‌ای در این زمینه به تصویب خواهد رسید.