.
.
.

یمن.. از سر گیری فعالیت فرودگاه عدن پس از بازگشایی گذرگاه‌های مرزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هواپیمایی یمن اعلام کرد که چهارشنبه 12 نوامبر، یک پرواز تجاری پس از کسب مجوز امنیتی، در فرودگاه بین‌المللی عدن فرود آمده؛ مساله‌ای که نشان از بازگشت رفت و آمد به گذرگاه‌های هوایی یمن دارد.

به گزارش العربیه، هواپیمایی یمن زمینه را برای از سر گیری فعالیت طبیعی فرودگاه‌های عدن و سیئون، آماده می‌کند.

پیشتر ائتلاف عربی برای پشیتبانی از دولت قانونی یمن، بازگشایی گذرگاه‌های هوایی و دریایی این کشور را را پس از بستنشان به صورت موقت، اعلام کرده بود.

ائتلاف عربی همچنین بار دیگر از سازمان ملل متحد خواسته بود، نظارت بر بندر الحدیده تحت تصرف شبه‌نظامیان حوثی و متحدانشان را بر عهده گیرد؛ بندری که به نظر می‌رسد شبه‌نظامیان از آن برای دریافت اسلحه استفاده می‌کنند و کمک‌های بشر دوستانه بین‌المللی را به احتکار خود در می‌آورند.

از سویی عبدالکریم السنینی استاندار حجه از جامعه جهانی و عربی خواسته بود، هرچه سریع‌تر راه حلی برای پایان دادن به بحران یمن بیابند تا جلوی ریخته شدن بیشتر خون مردم این کشور، گرفته شود.

وعده‌ای که محقق شد

دوشنبه 13 نوامبر عبدالله المعلمی سفیر سعودی در سازمان ملل متحد، بار دیگر بر حمایت کامل کشورش از دولت یمن تاکید و اعلام کرده بود تمام بنادر و فرودگاه‌های واقع تحت کنترل دولت قانونی یمن، ظرف 24 ساعت دیگر بازگشایی خواهد شد.

المعلمی در مقر سازمان ملل در نیویورک سخن می‌گفت، افزود که نظارت و بازرسی، شامل کشتی‌های کوچک و متوسط نمی‌شود، از این رو، زمینه برای قاچاق اسلحه به شبه‌نظامیان، فراهم می‌شود. او در عین حال تاکید کرد که ائتلاف عربی برای پشتیبانی از مشروعیت در یمن، تمام تدابیر لازم را برای جلوگیری از مانع در مسیر رسیدن کمک‌های بشر دوستامه به مردم یمن، اتخاذ خواهد کرد.

المعلمی همچنین خواستار اعزام ناظران بین‌المللی به بنادر تحت نفوذ «شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی» شد.

او افزود: «تمام تدابیر لازم را برای جلوگیری از رسیدن اسلحه به کودتاگران، اتخاذ خواهیم کرد». او بر ضرورت ایجاد راهکارهای جدیدی برای بازرسی کشتی‌ها در بندر الحدیده به منظور جلوگیری از قاچاق اسلحه، تاکید کرد.

او تاکید کرد که ائتلاف عربی، از تلاش برای فراهم کردن کمک‌های بشر دوستانه برای مردم یمن، دست نخواهد کشید.

هفته گذشته ائتلاف عربی برای حمایت از مشروعیت در یمن به رهبری سعودی، از بستن تمام گذرگاه‌های هوایی، زمینی و دریایی یمن به صورت موقت خبر داد. هدف از این اقدام «متوقف کردن محموله‌های اسلحه از ایران به شورشیان حوثی» عنوان شده است.

در بیانیه ائتلاف عربی که بامداد دوشنبه 6 نوامبر صادر شده، آمده است: «فرماندهی نیروهای ائتلاف، تصمیم به بستن موقت همه گذرگاه‌های هوایی، دریایی و زمینی یمن گرفته که در این زمینه، آزادی ورود و خروج کادرهای امدادی برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه برپایه قوانین جدید نیروهای ائتلاف، رعایت می‌شود».

این اعلام ائتلاف پس از آن صورت می‌گیرد که سامانه دفاع موشکی، یک موشک بالستیک پرتاب شده توسط شبه‌نظامیان حوثی به سمت ریاض پایتخت سعودی را، منهدم کرد. در این رویداد، به هیچ کس آسیبی نرسید.