.
.
.

رییس جمهوری لبنان ازعزم سعد الحریری برای بازگشت به کشور استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری لبنان گفتند میشل عون، رییس جمهوری لبنان که حاضر به پذیرش استعفای سعد الحریری، نخست وزیر این کشور نشده، از تصمیم حریری برای بازگشت به لبنان استقبال کرد.

حریری روز 4 نوامبر استعفای خود از نخست وزیری لبنان را در شهر ریاض، پایتخت پادشاهی سعودی اعلام کرد و به این ترتیب لبنان وارد یک بحران سیاسی شد. الحریری در اولین اظهارنظر رسانه‌ای در یک مصاحبه در روز یکشنبه گفت قصد دارد طی روزهای آینده به لبنان بازگردد.

الحریری گفت در صورتی که حزب‌الله لبنان- که با ایران همپیمان است- از دخالت‌ها در درگیری‌های منطقه‌ای دست بردارد، حاضر است استعفای خود را پس بگیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع نزدیک به رییس جمهوری لبنان گفت: «میشل عون از تصمیم الحریری برای بازگشت به لبنان ابراز خوشنودی کرد».

این منبع که حاضر به فاش شدن نام خود نشده به نقل از عون گفت الحریری «تمامی درها از جمله پس گرفتن استعفای خود را باز گذاشته است».

عون گفت سخنان الحریری نشان می‌دهد که توافق سیاسی برای تشکیل دولت ائتلافی در لبنان- شامل حزب الحریری و حزب‌الله- هنوز پابرجا می‌باشد.

از زمان اعلام استعفای الحریری، میشل عون با سیاستمداران و دیپلمات‌های ارشد لبنانی رایزنی کرده است و با این اظهار نظر الحریری، به نظر می‌رسد که این تلاش‌ها به نتیجه رسیده است.

سکوت حزب‌الله

با گذشت بیش از 24 ساعت از مصاحبه الحریری، حزب‌الله لبنان هنوز هیچ واکنشی نسبت به آن نداشته است. ایران که متحد حزب‌الله است ابراز امیدواری کرده حریری به لبنان بازگردد.

حریری در متن استعفای خود ضمن اشاره به ترور پدرش در سال 2005، گفت نگران ترور خود است. او در مصاحبه خود گفت که نگران سلامتی خانواده خود نیز هست.

«نهضت المستقبل»، حزب سیاسی سعد حریری روز دوشنبه اعلام کرد تصمیم او برای بازگشت به لبنان «نشانه خوبی» در جهت ترمیم روابط خارجی لبنان است.