.
.
.

بحرین یک هسته تروریستی مرتبط با سپاه پاسداران ایران را کشف و متلاشی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای امنیتی بحرین یکی از عاملان هجوم تروریستی یک ماه پیش به یک خودروی پلیس را دستگیر و اعلام کردند عاملان این حمله عضو یک گروه تروریستی مرتبط با سپاه پاسداران ایران هستند. مقامات منامه همچنین اعلام کردند که تعدادی از تروریست‌های تحت تعقیب در ایران حضور دارند.

وزارت کشور پادشاهی بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "در چارچوب تلاش‌های صورت گرفته برای حفظ امنیت کشور، یکی از نیروهای تروریست خطرناک دستگیر و شریکش به ایران گریخت. [این دو نفر] در 27 اکتبر 2017 در یک عملیات تروریستی به یک اتوبوس پلیس حمله کرده و موجب شهادت یک نیروی پلیس به نام سلمان انجم و زخمی شدن 9 نفر دیگر شدند. این دو نفر در چارچوب یک گروه تروریستی اقدام کرده که یک سلسله عملیات تروریستی برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و اجرا کردند. این افراد با عوامل تروریستی فراری که در ایران حضور داشته و روابط مستحکمی با سپاه پاسداران ایرانی دارند، در ارتباط بودند. متلاشی کردن این گروه که عبارت از یک هسته است، توانست یک برنامه بزرگ با قصد هدف قرار دادن شخصیت‌های بحرینی و سه منطقه عبور لوله‌های نفتی کشور، ناکام کند. اعضای این گروه عملیات شناسایی و آماده‌سازی بمب‌های انفجاری برای استفاده در این برنامه تروریستی را انجام داده‌اند. اعضای این گروه تروریستی آموزش‌های فشرده‌ای در پادگان‌های سپاه پاسداران برای آموختن ساخت و استفاده از مواد منفجره و اسحله را گذرانده‌اند و علاوه بر آن حمایت مالی و لوجستیکی مورد نیاز را از طریق عناصر تروریستی فراری که در ایران حضور دارند، دریافت کرده‌اند. اعضای این گروه در اکتبر 2011 به سوریه و از آنجا به ایران سفر کردند، بدون اینکه این سفر در گذرنامه‌هایشان ثبت شود. آنها همچنین در ژوئیه 2017 مجددا به ایران سفر کرده بودند.»

وزارت کشور پادشاهی بحرین اعضای این هسته تروریستی را به شرح ذیل معرفی کرد:

1.قاسم عبدالله علی أحمد معروف به"قاسم المؤمن" 28 ساله و فراری

قاسم المؤمن هم‌اکنون در ایران به سر می‌برد و تابعیت بحرینی از او سلب شده است. او همچنین به دلیل مشارکت در اقدامات تروریستی به حبس ابد محکوم شده است. قاسم المؤمن در این گروه تروریستی مسئول آموزش دیگر تروریست‌ها بود.

2.صادق جعفر محمد عبدالله آل طوق، 36 ساله و فراری

این فرد به دلیل اقدامات تروریستی، از جمله ساخت و در اختیار داشتن بمب‌های دست‌ساز تحت تعقیب است.

3.مهدی ابراهيم جاسم عبدالله، 28 ساله و فراری

این فرد که به ایران گریخته به دلیل مشارکت در اقدامات تروریستی و ساخت مواد منفجره به 30 سال زندان محکوم شده است.

4.زهير ابراهيم جاسم عبدالله، 37 ساله

این فرد که رستورانی در منطقه سترة دارد دستگیر شد. او در برنامه‌ریزی و اجرای تعدادی عملیات تروریستی مشارکت داشت و استفاده از اسلحه و مواد منفجره را در ایران آموزش دیده است. در هنگام دستگیری یک دستگاه تلفن همراه رمزگذاری شده، که در ایران برنامه‌ریزی و برای تماس رمزنگاری شده میان اعضای گروه تروریستی استفاده می‌شد، از او ضبط شد.

5.محمد مهدی محمد حسن، 39 ساله و فراری

این فرد که راننده یک خودروی سنگین است، نقش اصلی در برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات تروریستی و ساخت بمب‌های دست‌ساز را بر عهده داشت. او همچنین به مشارکت در 8 مورد عملیات سرقت و ایجاد هرج و مرج محکوم شد.

اعضای این هسته تروریستی آموزش‌های پیشرفته‌ای دیده و از مربیان ایران آموزش‌های زیر را دریافت کرده‌اند.

1.ساخت بمب‌های دست‌ساز و بمب‌گذاری
2.آشنایی با انواع مواد منفجره مانند C4 و TNT و RDX
3.انواع بمب‌های انفجاری و چاشنی‌ها
4.ساخت قالب‌های ویژه بمب‌های انفجاری
5.بمب‌گذاری و تیراندازی با اسلحه کلاشنیکوف

این افراد پس از پایان آموزش‌های تئوری به یکی از پادگان‌ها منتقل شده تا آموزش‌های عملی انفجار بمب‌های دست‌ساز و شیوه کنترل آنها، توان انفجاری چاشنی‌ها و تیراندازی با اسلحه‌های کلاشنیکوف، ام 16، آر پی جی، کلت، مسلسل متوسط بی کی سی را فرا گرفته و پس از پایان آموزش‌ها، دستورهای لازم را از قاسم المؤمن دریافت کردند. این آموزش‌ها شامل:

1.جستجو برای یافتن مکانی با هدف انبار کردن مواد دریافتی برای ساخت بمب‌های انفجاری و اسلحه‌ها. توصیه شده این مکان زیر زمین باشد.
2.یافتن مکانی مناسب که بتوان از آن به عنوان کارگاه ساخت بمب‌های دست‌ساز استفاده کرد.
3.آمادگی برای اقدام تروریستی و جستجو برای یافتن اهداف حساس

همزمان با این موضوع قاسم المومن کمک‌های مالی لازم را در اختیار اعضای این گروه تروریستی قرار داد. این افراد پس از بازگشت از ایران یک واحد مسکونی اجاره کرده و از آن به عنوان کارگاه ساخت بمب‌های دست‌ساز استفاده کردند. نیروی‌های امنیتی پادشاهی بحرین در این واحد مسکونی مواد اولیه ساخت بمب‌ کشف کردند. برخی از این مواد در قالب‌های پلاستیکی، از نوعی که در حمله با اتوبوس پلیس در ماه نوامبر جاری استفاده شد، جاسازی شده بودند.

این گروه تروریستی مرتبط با سپاه پاسداران ایران تا کنون اقدامات تروریستی زیر را انجام داده است:

1.حمله به گشت پلیس در منطقه ستره در تاریخ 12 فوریه 2017 و 14 فوریه 2017 با استفاده از بمب‌های دست‌ساز. این حملات منجر به آسیب‌ دیدن خودروهای 3 شهروند بحرینی و تعدادی از اموال عمومی و خصوصی شد.
2.حمله به گشت پلیس در تاریخ 13 آگوست 2017 با استفاده از بمب‌های انفجاری. این حمله خسارات مادی در پی داشت.
3.برنامه‌ریزی و آماده‌سازی بمب‌های دست‌ساز و منفجر کردن آنها در منطقه الدیه در تاریخ 2 اکتبر 2017. این حمله منجر به زخمی شدن 5 نیروی پلیس که مشغول حفظ امنیت مراسم روز عاشورا بودند، شد.
4.حمله به اتوبوس پلیس در تاریخ 27 اکتبر 2017 در حین عبور از خیابان خلیفه بن سلمان به سمت منامه و در نزدیکی منطقه جدحفص با استفاده از بمب‌ دست‌ساز که از راه دور منفجر شد. این حمله منجر به کشته شدن یک افسر پلیس به نام سلمان انجم و زخمی شدن 9 پلیس دیگر شد. یک خودروی شخصی نیز در این حمله از بین رفت.
5.این گروه تروریستی اقدام به سرقت پلاک‌های خودروهای خصوصی و ماشین‌های سنگین و استفاده از این پلاک‌ها در عملیات تروریستی کرده‌اند.

در این چارچوب اداره آگاهی و شواهد جنایی بحرین اقدامات لازم را در این زمینه اتخاذ کرده و این موضوعات تروریستی را به دادستانی کل محول کرد. عملیات جستجو برای دستگیری دیگر اعضای این گروه تروریستی و افراد مرتبط با آن کماکان در جریان است.