.
.
.

الحریری: سیاست‌های ایران تهدیدی برای لبنان است.. به لبنان باز خواهم گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعد الحریری نخست‎‌وزیر مستعفی لبنان، شامگاه یکشنبه 12 نوامبر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المستقبل گفت، سیاست‌های منطقه‌ای ایران، تهدیدی برای لبنان است و استعفایش برای صیانت از منافع لبنان بود. او تاکید کرد که در حال بررسی تدابیر امنیتی است تا ظرف چند روز آینده، به لبنان باز گردد.

الحریری افزود: «به لبنان باز خواهم گشت و برپایه قانون اساسی، اسعفایم را پی‌گیری خواهم کرد». او دلیل استعفای خود را «ایجاد شوک مثبت» اعلام کرد.

او تاکید کرد که بیانیه اسعفای خود را، خود نوشته و افزود: «من آزاد هستم و اگر بخواهم فردا مسافرت کنم، مسافرت خواهم کرد».

الحریری با تاکید بر این‌که استعفایش، تصمیم شخصی‌اش بود، گفت: «به خاطر سیاست‌های حزب‌الله مجبور به استفعا شدم».

او با تاکید بر این‌که توافق صورت گرفته برای تشکیل دولت لبنان، پی‌گرفتن سیاست «بی طرفی» است، سوال کرد: «اگر خود را در محورهای مختلف قرار دهیم، چه بر سر لبنان و 400 هزار لبنانی ساکن خلیج خواهد آمد».

الحریری از دخالت‌های حزب‌الله در کشورهای عربی انتقاد کرد و گفت: «اکنون سخن می‌گویم زیرا تفسیر اشتباهی از دلایل استعفایم صورت گرفته».

او تاکید کرد: «ملک سلمان مرا همچون فرزند خود می‌داند، شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد هم برای من احترام قائل است». او افزود: «ثبات در لبنان از هر نظر برای ملک سلمان و ولیعهد، حائز اهمیت است».

او یادآور شد که در جنگ سال 2006، سعودی بیشترین کشوری بود که به لبنان کمک کرد. او تاکید کرد که ایران باید از دخالت در امور لبنان و کشورهای عربی، دست بکشد.

الحریری با یادوری این مساله که سعودی، همواره خواستار منفعت لبنان است، تاکید کرد که ریاض هیچ‌گاه به سیاست بی طرفی اعتراضی نداشته و خواهان آن است.

او بار دیگر تاکید کرد که با قرار گرفتن لبنان در محوری علیه کشورهای عربی مخالف است و افزود: «من به خاطر برخی توافقات با طرف‌هایی که خودشان پایبند نبودند، بخشی از هوادارنم را از دست دادم».

الحریری گفت: «این درست نیست که تنها من باشم که امتیاز بدهم در حالی که دیگران هرچه دلشان بخواهد انجام دهند».

او بیان این‌که شلیک موشک به سمت ریاض (از سوی حوثی‌ها) مساله‌ای عادی نیست، گفت: «نمی‌توانیم در این باره بی طرف بمانیم».

نخست‌وزیر مستعفی لبنان گفت: «شلیک موشک به ریاض مساله‌ای طبیعی نیست. حضور گروهی لبنانی در یمن برای کمک آن‌ها در شلیک موشک، طبیعی نیست».

او یادآور شد که تشدید موضع سعوی علیه حزب‌الله، پس از تحولات یمن صورت گرفت.

الحریری گفت: «ما به عنوان لبنانی، منفعتی در افزوده شدن تحریم‌های عربی علیه‌مان نداریم». او تاکید کرد: «حزب‌الله به دور نگاه داشتن لبنان از تنش‌های منطقه، احترام نگذاشت».

او اظهار داشت: «ما می‌دانیم تحریم‌هایی آمریکایی وجود دارد که تحریم‌هایی عربی می‌تواند به آن اضافه شود. منفعت ما به لبنانی‌ها در آن چیست؟». او افزود: «ما شاهد دخالت‌هایی در یمن و بحرین از سوی ایران و حزب‌الله هستیم که باعث می‌شود بار بر دوش لبنانی‌ها سنگینی کند. من به عنوان نخست‌وزیر و به عنوان سعد الحریری، وظیفه دارم همواره حقیقت را بگویم».

او درباره مساله اسلحه حزب‌الله گفت: «به لحاظ منطقه‌ای می‌توانیم برای راه حلی برای این سلاح برسیم».

الحریری درباره دیدارش با علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران و سخنان مطرح شده مبنی بر تهدید شدنش از سوی او گفت: «ولایتی مرا تهدید نکرد، بلکه من با صراحت به او صحبت کردم و خواستم ایران دست از دخالت در امور کشورهای عربی بردارد».