.
.
.

مصر: همچنان خواهان اجرایی شدن درخواست‌های 13 گانه ارائه‌ شده به قطر هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سامح شکری، وزیر امور خارجه جمهوری عربی مصر روز یک‌شنبه 12 نوامبر 2017 در دیدار با پادشاه بحرین تاکید کرد که قاهره همچنان خواهان اجرایی شدن درخواست‌های 13 گانه ارائه‌ شده به قطر است.

سامح شکری در چارچوب سفر خود به منطقه با ملک حمد بن عیسی آل‌خلیفه، پادشاه پادشاهی بحرین دیدار کرد و در این دیدار بر اصرار مصر به اجرایی شدن درخواست‌های 13 گانه ارائه‌ شده به قطر تاکید کرد و این درخواست‌ها را معیاری برای بررسی تغییر سیاست‌های منفی دوحه در برابر کشورهای منطقه دانست.

شکری پیش از بحرین به اردن سفر کرده و با پادشاه اردن دیدار کرده بود. او پس از بحرین به کویت، امارات متحده عربی و عمان نیز سفر خواهد کرد.

احمد ابو زید، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه مصر تاکید کرد که سامح شکری درودهای عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر را به پادشاه بحرین ابلاغ کرد و او را در جریان دیدگاه‌های مصر درباره تحولات مستمر منطقه و تاثیر این تحولات بر امنیت و ثبات کشورهای عربی قرار داد.

تحولات لبنان، یمن، عراق و سوریه و همچنین بحران قطر از دیگر موضوعاتی بود که در دیدار وزیر امور خارجه مصر و پادشاه بحرین مطرح شد و سامح شکری تاکید کرد کشور بر اجرایی شدن درخواست‌های 13 گانه ارائه‌ شده به قطر تاکید دارد و این درخواست‌ها را معیاری برای بررسی تغییر سیاست‌های منفی دوحه در برابر کشورهای منطقه می‌داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر همچنین گفت که سامح شکری در گفتگو با ملک حمد بن عیسی آل‌خلیفه بر همبستگی کامل مصر و بحرین، مصالح مشترک دو کشور و همچنین تلاش‌های مشترک در زمینه حفظ امنیت ملی عربی تاکید کرد و گفت که قاهره به شکل کامل از امنیت و ثبات حکومت بحرین حمایت می‌کند. سامح شکری همچنین اقدامات تروریستی و تخریبی که امنیت و ثبات پادشاهی بحرین را هدف قرار داده، محکوم کرد.

ملک حمد بن عیسی آل‌خلیفه، پادشاه پادشاهی بحرین نیز در این دیدار نیز سطح همکاری‌های دوجانبه را که نشانگر رابطه عمیق دو طرف در سطوح رسمی و مردمی است را ستود.

پادشاه بحرین همچنین از اقدام رئیس‌جمهوری مصر برای اعزام وزیر امور خارجه‌اش در این برهه زمانی را ستود و آن را نشانگر حمایت و همبستگی قاهره و منامه و توجه جدی مصر به تحولات جهان عرب و ثبات و امنیت ملت‌های عربی دانست.