.
.
.

رئیس جمهوری لبنان سخنان الحریری را «امیدوار کننده» ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میشل عون رئیس جمهوری لبنان، دوشنبه 13 نوامبر، سخنان سعد الحریری نخست‌وزیر مستعفی این کشور را «مثبت و امیدوار کننده» توصیف کرد.

این در حالی است که موضع گیری‌ها در لبنان درباره سخنان ایراد شده الحریری در مصاحبه شامگاه یکشنبه 12 نوامبر با شبکه تلویزیونی المستقبل همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کسانی که دوشنبه به دیدن عون رفتند، می‌گویند که رئیس جمهوری، سخنان الحریری را «مثبت و امیدوار کننده» توصیف کرده است.

بنا بر این گزارش، عون گفته است: «سخنان الحریری نشان از آن دارد که توافق سیاسی همچنان پا برجا است و او بر حفاظت از روابط شخصی با رئیس جمهوری اصرار دارد. اشاره‌اش به صرفنظر از استعفا، مساله‌ای مثبت است».

عون افزود: «الحریری همه درها را باز گذاشت از جمله صرفنظر از استعفا».

شایان ذکر است که میشل عون از پذیرش استفعای الحریری تا بازگشتش به لبنان، امتناع کرده است.

الحریری در مصاحبه خود، صرفنظر از استعفا را، پایبندی همه طرف‌های لبنانی به سیاست «بی طرفی» در تنش‌های منطقه‌ای عنوان کرد. او در این زمینه به حزب‌الله لبنان و مشارکتش در جنگ‌های مختلف منطقه‌ای اشاره کرد. او گفت که طی دو تا سه روز آینده، از سعودی به لبنان بازخواهد گشت.

از سویی سمیر جعجع رهبر حزب نیروهای لبنانی گفت چنانچه دولت به شکلی عملی به سیاست بی‌طرفی پایبند شود، توافق آشتی سیاسی می‌تواند پابرجا بماند.

جعجع در حساب خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «باید حزب‌الله از سوریه و تنش‌های منطقه خارج شود».