.
.
.

بحرین.. علی سلمان به اتهام ارتباط با قطر محاکمه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستانی منامه پایتخت بحرین یکشنبه 11 نوامبر اعلام کرد شیخ علی سلمان که در حال گذراندن محکومیت 4 سال حبس خود است، 27 نوامبر به اتهام «ارتباط با قطر» محاکمه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، دادستانی منامه اعلام کرد که علی سلمان و دستایارانش حسن سلطان و علی مهدی علی، 27 نوامبر در دادگاه بزرگ کیفری، حضور خواهند یافت و به چند اتهام پاسخ خواهد گفت از جمله «ارتباط با حکومت قطر» برای «اقدامات ستیزانه جویانه در داخل پادشاهی بحرین، آسیب زدن به مراکز نظامی ،دفاعی، سیاسی، اقتصادی و منافع ملی و همچنین لکه دار کردن اعتبار کشور در خارج».

دادستانی منامه اتهامات دیگری نیز متوجه علی سلمان و دستیارانش کرد از جمله «دریافت مبالغی پول از کشور خارجی (قطر) در مقابل اطلاعات نظامی و گزارش‌هایی متعلق به اوضاع داخلی کشور و پخش شایعه‌های دروغین و جهت دار در خارج برای تضعیف اعتماد مالی به بحرین و از میان بردن هیبت و اعتبار آن».

احمد الحمادی دادستان کل منامه در این باره گفت: «دادستانی در این پرونده به دلایلی استناد دارد از جمله گفته‌های چهار شاهد و مکالمه‌های تلفنی ضبط شده میان علی سلمان و حسن سلطان با مسئولانی قطری که طی آن‌ها دو طرف بر هماهنگی و همکاری بر سر اقدام‌های ستیزه جویانه در داخل بحرین و آسیب رسانی به مراکز نظامی، سیاسی، اقتصادی و امنیت ملی به توافق رسیدند. آن‌ها همچنین می‌خواستند اعتبار و هیبت کشور را در خارج لکه دار کنند. تحقیقات، صحت این اطلاعات را نشان داده است. فعالیت‌های قطر که شماری از کشورهای عربی و در راس آن‌ها پادشاهی بحرین را هدف قرار داده نیز ثابت شده است. از جمله این‌که رسانه‌های قطری برای مقابله با نظام حاکم در قطر بسیج شده‌اند».

شایان ذکر است که علی سلمان سال 2014 بازداشت شده بود و ژوئیه 2015 به اتهام «تبلیغ برای ایجاد کینه فرقه‌ای میان مردم و توهین به زوارت کشور» به چهار سال زندان محکوم شده بود.

پس از آن دادگاه تجدید نظر با محکوم کردن علی سلمان در اتهامی دیگر یعنی «تبلیغ برای تغییر نظام حاکم با استفاده از زور» مدت زمان محکومیت او را به 9 سال افزایش داد تا این‌که دیوان عالی در اقدامی نادر، محکومیت را بار دیگر به 4 سال کاهش داد.