.
.
.

اردوغان در واکنش به آمریکا و روسیه: راه‌حل بحران سوریه نظامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سخنانی که به نظر می‌رسد پاسخی غیر مستقیم به موضع‌گیری مقام‌های روسی و آمریکایی باشد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه 13 نوامبر گفت کسانی که معتقدند بحران سوریه راه حل نظامی ندارند، باید نیروهایشان را از این کشور بیرون بکشند.

این سخنان پس از آن ایراد شد که روسیه و ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس جمهوری ترکیه پیش از سفر به ترکیه در جمع خبرنگاران گفت: «در فهم این مواضع مشکل دارم. اگر راه‌حل نظامی خارج از حساب و کتاب‌ها است، پس کسانی که این سخن را ایراد می‌کنند باید نیروهایشان را بیرون بکشند».

او در عین حال گفت این مساله را با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به بحث خواهد گذاشت. او افزود که راه حل سیاسی برای بحران سوریه، اقدام‌های مشترک با روسیه در منطقه عفرین در شمال سوریه و قرار داد خرید سامانه دفاع موشکی اس-400، از مسائل مورد مذاکره دو طرف خواهد بود.

اردوغان گفت که درباره کنفرانس مذاکرات ملی سوریه که قرار است در شهر سوچی روسیه برگزار شود، با پوتین گفت‌وگو خواهد کرد. او همچنین از پوتین خواهد خواست موانع در مقابل سفر بدون روادید شهروندان ترکیه به روسیه، برداشته شود.

سفر اردوغان شامل روسیه، کویت و قطر خواهد بود.

هفته گذشته سخنگوی اردوغان گفته بود کنفرانس مذاکرات ملی سوریه که قرار است 18 نوامبر در روسیه برگزار شود، به تعویق افتاده و پس از اعتراض ترکیه، گروه اصلی کُرد در سوریه به این کنفرانس دعوت نخواهد شد.