.
.
.

بازداشت 41 ایرانی در عراق که بدون ویزا وارد این کشور شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم الاعرجی وزیر کشور عراق روز شنبه 11 نوامبر 2017 اعلام کرد، نیروی پلیس این کشور 41 ایرانی را که بدون ویزا وارد عراق شده بودند را بازداشت کرد.

الاعرجی گفته است که وزارت کشور عراق به همه کسانی که وارد این کشور می شوند هشدار داده است که از هر گونه فعالیت سیاسی که باعث برهم زدن روابط عراق با کشورهای عربی یا دیگر کشورهای همسایه شود، خودداری کنند.

وی هشدار داد که با چنین افرادی به شدت برخورد خواهد شد و وزارت آنها را از عراق اخراج خواهند کرد.

رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه، اعلام کرد: کسانی که امسال بدون ویزا به عراق سفر کردند تعداد بسیار انگشت‌شماری بودند و برخی از آن‌ها نیز توسط پلیس عراق بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر رئیس اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد:« کسانی که امسال بدون ویزا به عراق سفر کردند تعداد بسیار انگشت‌شماری بودند و برخی از آن‌ها نیز توسط پلیس عراق بازداشت شده‌اند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجتبی کریمی با بیان اینکه طبق آخرین آمار، سفارت عراق در تهران در طول یک ماه گذشته دو میلیون و 320 هزار روادید برای زائران صادر کرده است و این یک پدیده کم نظیر است، اظهار کرد: «خوشبختانه تعداد بسیاری از کسانی که ویزا دریافت کرده‌اند به عتبات عالیات مشرف شده‌اند و در راهپیمایی اربعین حسینی شرکت کرده اند».

وی گفت: «خوشبختانه امسال مردم در رفت و برگشت‌شان به عراق و اخذ ویزا، زمان را به خوبی مدیریت کردند و چنانکه امسال نسبت به سال گذشته در ارتباط با روند اخذ ویزا از سوی زائران با مشکلات بسیار کمتری مواجه بودیم. در روزهای اخیر تعداد ورود افراد به داخل کشور و بازگشت‌شان از سفر بیشتر از خروجی‌ها بوده است».

این مقام مسئول در وزارت خارجه ایران تصریح کرد: «کسانی که امسال بدون ویزا به عراق سفر کردند تعداد بسیار انگشت‌شماری بودند و برخی از آن‌ها توسط پلیس عراق بازداشت شده‌اند. همکاران ما در سفارت ایران در عراق پیگیر وضعیت آن‌ها هستند ولی همان طور که پیش از این گفته بودیم دولت عراق اعلام کرده بود که امسال به صورت جدی با متخلفان در این حوزه برخورد می‌کند».

وی با بیان اینکه تعداد روادید صادر شده نشان می‌دهد تعداد عظیمی از زائران به صورت قانونی اقدام به خروج از کشور کردند، افزود: «تجربیات چند سال گذشته در راهپیمایی اربعین حسینی به کمک دوستان در ستاد مرکزی اربعین آمد و آمایش سرزمینی صورت گرفته در مرزها و تعیین اینکه زائران هر استان از کدام یک از مرزهای سه گانه عبور کنند در بحث نظم‌دهی عبور و خروج زائران بسیار موثر بود».