.
.
.

سعودی به شورای امنیت: حمایت ایران از تروریسم امنیت جهان را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل روز چهارشنبه 8 نوامبر 2017 و پیش از جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره اوضاع انسانی در یمن، طی نامه‌ای به سازمان بین‌الملل متحد، ایران را حامی تروریسم و اقدامات تخریبی که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند، معرفی کرد و از این سازمان خواست اقدامات مناسب برایمقابله با ایران را در دستور کار قرار دهد.

در نامه هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی، به اقدام‌های شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران علیه سعودی اشاره و تاکید شده که روی آوردن حوثی‌ها و همپیمانانش به خشونت از زمان آغاز بحران یمن، خودداری آن‌ها از پذیرش دولت قانونی و عدم پایبندی‌شان به قطعنامه شورای امنیتريال منجر به وقوع فجایع بشری شده و راه‌حل‌های سیاسی برای مشکلات یمن را پیچیده‌تر کرد.

هیات سعودی همچنین تاکید کرد که ایران به شکل مستمر به حوثی‌ها اسلحه قاچاق می‌کند و دخالت مستقیم حزب‌الله برای قاچاق و به کارگیری تسلیحات، نشانه آشکاری از نادیده‌انگاری تعهدات بین‌المللی از سوی ایران، رفتارهای خصمانه این کشور و حمایت از ویرانی و تروریسم است که امنیت سعودی، منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

پادشاهی عربی سعودی همچنین گفت که بررسی بقایای دو موشکی که حوثی‌ها در روزهای 4 نوامبر 2017 و 22 ژوئیه 2017 به سوی اراضی این کشور شلیک کردند، نقش ایران در ساخت این موشک‌ها را روشن می‌کند.

پادشاهی عربی سعودی پیش از این بارها قاچاق تسلیحات ساخت ایران به یمن را که نقض آشکار قطعنامه‌های 2216 صادره سال 2015 میلادی و 2231 صادره سال 2016 میلادی است، ناکام کرده بود.

هیات نمایندگی پادشاهی عربی سعودی در سازمان ملل تاکید کرد این کشور برای حفظ سلامت و امنیت اراضی خود و براساس میثاق سازمان ملل و قوانین بین‌المللی، اقدامات مناسب برای پاسخ به اقدامات خشونت‌آمیز حوثی‌ها انجام خواهد داد.

در همین چارچوب ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 7 نوامبر ایران را متهم کرد موشکی که حوثی‌ها ماه ژوئیه به سمت اراضی پادشاهی عربی سعودی شلیک کردند، را در اختیار آنها قرار گذاشت.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد فاش کرد اطلاعاتی که پادشاهی عربس سعودی آنها را منتشر کرده نشان می‌دهد موشکی که حوثی‌ها در ماه ژوئیه به سمت اراضی سعودی پرتاب کردند، یک موشک ایرانی از نوع قیام بود.

نیکی هیلی درباره این موشک گفت که پیش از آغاز جنگ یمن، این نوع موشک در یمن وجود نداشت. او از سازمان ملل خواست مسئولیت نقض دو قطعنامه شورای امنیت را متوجه ایران کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم