.
.
.

تلاش اتحادیه اروپا برای تحریم رژیم سوریه به دلیل استفاده از تسلیحات شیمیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا پس از انتشار نتایج تحقیقات کمیته بین‌المللی مشترک درباره حمله شیمیایی رژیم بشار اسد، استفاده از این تسلیحات را محکوم و اعلام کرد وضع تحریم‌های جدید علیه سوریه را بررسی می‌کند.

در بیانیه‌ای که چهارشنبه 8 نوامبر دفتر فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی منتشر کرد، اعلام شد موضوع وضع تحریم‌های جدید علیه مسئولان بمباران شیمیایی در سوریه را بررسی می‌کند.

در این بیانیه همچنین از روسیه خواسته شده، مانع استفاده مجدد رژیم سوریه از تسلیحات شیمیایی شود.

کمیته تحقیقات بین‌المللی مشترک، مسئولیت بمباران شیمیایی شهرک خان‌شیخون در حومه ادلب و به کارگیری گاز سارین را متوجه رژیم سوریه دانست.

کمیته تحقیقات بین‌المللی مشترک روز سه‌شنبه 7 نوامبر 2017 در شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که گروه حقیقت‌یاب، وجود گاز سارین در بمباران شهرک خان‌شیخون را تایید کرد و برپایه دلایل مشخص شده که این گاز توسط رژیم سوریه تولید شده بود.

ادمون مولیه، رئیس کمیته تحقیقات بین‌المللی مشترک گفت که تحقیقات این کمیته نشان داد رژیم بشار اسد مسئول حمله شیمیایی با گاز سازین به شهرک خان شیخون و داعش مسئول استفاده از گاز خردل در هجوم به روستای ام حوش است.

کمیته تحقیقات بین‌المللی مشترک همچنین اعلام کرد هجوم شیمایی به خان شیخون در نتیجه بمباران هوایی انجام شده ولی تعیین مشخصات هواپیمای به کار گرفته شده در این هجوم ممکن است.

رژیم بشار اسد متهم است که روز 4 آوریل 2017 شهرک خان‌شیخون در استان ادلب را بمباران شمیایی کرده است. در این اثر این حمله بیش از 100 تن که بخش اعظم آنها کودکان بودند کشته و حدود 400 تن زخمی شدند.

پیش از این سازمان ملل متحد در گزارشی که روز پنج‌شنبه 26 اکتبر 2017 منتشر کرد، رژیم بشار اسد را مسئول بمباران شیمیایی منطقه خان شیخون و استفاده از گاز کشنده سارین در منطقه دانست.

به گزارش فرانس‌پرس کمیته تحقیق سازمان ملل تاکید کرد که اطمینان دارد رژیم سوریه مسئول بمباران شیمیایی و استفاده از گاز سارین در منطقه خان شیخون است.

دو روز پس از این حمله شیمیایی، نیروهای نظامی آمریکا به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، 50 موشک به پایگاه الشعیرات که گمان می‌رفت حمله شیمیایی از آنجا صورت گرفته، شلیک کردند.